Při spalování odpadů vzniká poměrně velké množství zbytků, které propadnou roštem spalovny (takzvaného popela) a s jejich vznikem je spojena řada negativ. Díky velkému podílu písku, skla a kamenů by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o materiál, který lze dobře znovu využít jako stavební materiál. Popel ze spaloven odpadů však obsahuje také mnoho toxických látek, například takzvaných „látek vzbuzujících mimořádné obavy“ („substances of very high concern“, zkráceně SVHC) nebo perzistentních organických znečišťujících látek (zkráceně POPs).
V případech, kdy se tyto toxické látky za různých podmínek a v různém časovém období dostávají do okolního prostředí může docházet ke znečištění životního prostředí a ohrožení lidského zdraví. Když však spalovnářský sektor propaguje popel ze spaloven odpadů jako „zelený“ či „ekologický“ stavební materiál, o této skutečnosti se většinou nezmiňuje. Ve srovnání se znečištěním ovzduší a emisemi ze spaloven odpadů tak popel poněkud uniká pozornosti a stává se snadno předmětem greenwashingu. Tato zpráva využívá závěry nezávislých empirických výzkumů, aby doložila, že popel ze spaloven odpadů je velmi nebezpečný a jeho použití je nedostatečně regulováno.
Tento text je českým překladem studie organizací GAIA a Zero Waste Europe "Toxic Fallout: Waste Incinerator Bottom Ash in a Circular Economy" (2022), kterou si můžete přečíst rovněž v původním anglickém jazyce zde.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.