Dostal kopačky a to ho může zachránit. Nejlepší střelec pomáhá ohroženému levhartovi

23.12.2014 - PRAHA | Tiskové zprávy
Pomozte zachránit domov levharta sněžného, vyzývá Arnika ve své kampani Zachraňme irbise a na její výzvu odpovídají i některé osobnosti. Ve spolupráci s nejlepším střelcem druhé ligy a fotbalistou FK Viktorie Žižkov Zdeňkem Folprechtem se zástupci Arniky rozhodli uspořádat 27. prosince „levhartí odpoledne“ pro děti i jejich rodiče. Součástí akce, která se uskuteční v Atriu Flóra, bude autogramiáda Zdeňka Folprechta, soutěž o jeho podepsané kopačky a samozřejmě informační stánek Zachraňme irbise. Návštěvníci budou moct zjistit, co irbisovi hrozí, zhlédnout dokument o ohrožené šelmě anebo si plyšové levharty koupit a odnést domů. Pro děti je navíc připraveno malování na obličej.

Cílem kampaně Zachraňme irbise je zastavit výstavbu lyžařského střediska pro deset tisíc návštěvníků denně v posledním útočišti levharta sněžného v Kazachstánu. Výstavbu areálu, která by zasáhla do národního parku Ile-Alatau na předhůří Ťan Šanu, protlačuje skupina developerů a politiků způsobem, který hrubě porušuje lidská práva a mezinárodní konvence. Zasedání Výboru pro dodržování Aarhuské úmluvy v Ženevě, které situaci v Kazachstánu projednávalo a jehož se účastnili zástupci Arniky i kazachstánských nevládních organizací, proběhlo před několika dny. Výsledky označují účastníci za nadějné.

„Ochrana domova vzácné šelmy a sport spolu velmi úzce souvisejí, protože hory, které obývá sněžný levhart, využívají také místní lidé a turisté k vycházkám a túrám. Zároveň stavba sportovního, konkrétně lyžařského areálu tato místa ohrožuje. Sport však nutně nevyžaduje betonování horské přírody. Téma jsme s kazachstánskými zástupci dokonce prosadili i na mezinárodním jednání právních expertů v Ženevě. Lidé z oblasti národního parku, kde irbis žije, vznesli řadu připomínek a stížností, které výbor uznal jako oprávněné. Prošetřování bude probíhat na mezinárodní úrovni i přímo s vládou Kazachstánu. Pevně věříme, že komerční tlaky neprosadí vydání nevratných rozhodnutí, která by vedla k výstavbě v národním parku a poškození horské přírody,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky.

Malování na obličej i autogramiáda proběhne 27. prosince od 14:00 do 17.00 hodin
v OC Artium Flóra poblíž vchodu z Vinohradské ulice.

Plánovaná výstavba střediska ohrozí nejen kazašskou populaci levharta sněžného, ale i národní park a další zvířata či rostliny. „V České republice se k petici zatím připojilo přes tři tisíce signatářů a v Kazachstánu s osmnácti miliony obyvateli dokonce přes deset tisíc lidí. Smutnou zprávou je, že středisko aspiruje na konání zimních olympijských her právě v místech, kde žije posledních pár jedinců ohroženého irbise. V okolí je přitom již řada jiných sportovních areálů, které by stačilo modernizovat,“ uzavírá situaci Skalský.

Zdeněk Folprecht je nadějný třiadvacetiletý ofenzivní záložník, který od července 2013 působí v FK Viktoria Žižkov. Svou fotbalovou kariéru odstartoval v klubu Baník Stochov, odkud přestoupil do klubu AC Sparta Praha. Ve Spartě hrál v A-mužstvu a díky tomu se stal v sezóně 2009/2010 jedním z hráčů, kteří vyhráli Gambrinus ligu.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu