Lidé v Arnice

Ing. Vlastimil Karlík

Vlastimil_Karlikodborník na ochranu přírody

V roce 2001 spoluzakládal Arniku a v letech 2001−2004 byl jejím předsedou. Do Arniky se vrátil v roce 2010 po několikaletém pobytu v zahraničí. Pracuje v programu Ochrana přírody, věnuje se především zastupování Arniky v Koalici pro Naturu 2000 a Koalici pro řeky.

Můj přítel Roberto Epple z Evropské říční sítě kdysi vymyslel mapu, na které je Evropa rozdělena ne podle států, ale do „říčních zemí“ podle povodí velkých řek. Má-li být svět vůbec nějak dělen, zdá se mi toto rozdělení lepší než jiné. Narodil jsem se tedy a větší část života prožil v zemi Oderské (v Opavě a Ostravě) a nejlepší léta v Dětech Země a v Arnice v zemi Labské (Děčín, Praha a Beroun). S vděkem vzpomínám také na léta strávená na Visle.

V Dětech Země jsem začínal jako dobrovolník v roce 1997 s představou, že občas pomůžu s nějakými letáky nebo překlady z angličtiny. Než jsem se však stačil rozkoukat, byl jsem vedoucím ostravské pobočky, místopředsedou a vedoucím programu Příroda. Několik let jsem vedl kampaň Živé Labe. Zhruba od roku 2000 se věnuji také evropské soustavě chráněných území Natura 2000, spolu s Mojmírem Vlašínem z Veronicy jsme v roce 2001 zakládali dodnes aktivní Koalici NNO pro Naturu 2000.

Nucenou přestávku v činnosti (ze zdravotních důvodů) jsem v letech 2005−2010 využil k prohloubení druhé podstatné složky mého života – zenbuddhistické praxe – ve střediscích v Polsku, Švédsku a Spojených státech. Úsilí o obnovení přirozeného charakteru říční krajiny mi přijde v souladu s úsilím o nalezení pravdivé přirozenosti vlastního já, a proto jsem rád, že mě v Arnice po návratu do Česka opět přijali.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu