Jez na Labi lodní dopravě nepomůže. Ekonomiku podpoří investice do turistiky

27.8.2018 - DĚČÍN | Tiskové zprávy
Labské údolí
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Už pátým rokem na Labi převládá extrémně nízký průtok, který zcela zastavil nákladní lodní dopravu na české i německé straně. Česká vláda přes protesty odborníků navrhuje postavit jez, který má splavnost zlepšit. Na německé straně však stavbu dalších přehrad zcela odmítají z ekologických i ekonomických důvodů, lodě by proto dopluly nejdále do Děčína. Plány postavit jez, který by zničil chráněnou přírodu, tak zůstávají nesmyslem za několik miliard korun. O jiném budoucím využití Labe budou diskutovat čeští a němečtí politici, vědci a ekologové během plavby po Labi z Děčína do Bad Schandau.

„Labe má na českém i na německém území už několik měsíců extrémně nízkou hladinu. Lodní doprava je tudíž absolutně nemožná. Od roku 2013 nízká hladina řeky v Německu paralyzovala přepravu zboží až na sedm měsíců v roce. To jasně dokazuje, že spolehlivý transport zboží po Labi až do Hamburku je absurdní představou. Jedno je však jisté. Po výstavbě jezu lodě dál než do Děčína nedoplují. Nezodpovědné zacházení s penězi daňových poplatníků a nadějí obyvatelstva a zničení naší jedinečné řeky povede akorát k ekologické a ekonomické katastrofě,” upozorňuje Nikol Krejčová z Arniky.

Iris Brunar z německé ekologické organizace BUND vysvětluje: „Je naivní myslet si, že splavnost Labe v Německu se výrazně zlepší. Za posledních 25 let německá vláda vynaložila 600 milionů eur na vodní cesty a přístavy. To vše zbytečně. Zboží se po vodě přepravuje čím dál méně.”

„V budoucnu bude budou velmi nízké hladiny v řekách častější. Co nyní považujeme za extrémní, stane se v příštích desetiletí kvůli změnám klimatu každodenní realitou,” vysvětluje Tobias Conradt, vědecký pracovník z Postupimského ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn. 

Chráněná labská krajina dlouhodobě přitahuje davy lidí. Turistika by proto mohla pomoci k ekonomickému rozkvětu regionu. Jenom v Sasku vzrostly výnosy Labské stezky ze 70 milionů eur v roce 2003 na 160 milionů eur v roce 2015. „Lidé chtějí trávit volný čas v přírodě. Obzvlášť oblíbené jsou přírodní říční krajiny,” říká Daniel Mourek, koordinátor Labské stezky a evropské cyklotrasy EuroVelo v České republice.

O možných alternativách využití Labe během plavby z Děčína do saského Bad Schandau budou v pondělí diskutovat poslankyně za Piráty Dana Balcarová, Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh, Jana Moravcová z institutu Beleco, ústecký politik ze Strany Zelených Jiří Škoda, koordinátor evropské cyklotrasy EuroVelo v České republice Daniel Mourek, člen Spolkového sněmu za alianci 90 / Zelení Stephan Kühn, člen Spolkového sněmu za Levici André Hahn, předseda Sociálnědemokratické strany Německa – Saské Švýcarsko Ralf Wätzig a Tobias Conradt z Postupimského ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn.

Kontakty pro bližší informace

Iris Brunar
Mobil: +49 178 1630204
iris.brunar@bund.net

Dr. Ernst Paul Dörfler
Mobil:      +49 178 1617800
epd@gmx.de   

Nikol Krejčová, 
Mobil: +420 776 744 484 
nikol.krejcova@arnika.org

Jiří Kaňa
Mobil: +420 606 727 942
jiri.kana@arnika.org

BUND-Elbeprojekt
Kirschweg 15, 06846 Dessau
Arnika, Dělnická 13
170 00 Praha 7
 

 

Přečtěte si stanovisko německé organizace BUND – Friends of the Earth Germany k dokumentaci dopadů plavebního stupně Děčín na životní prostředí. Německá organizace BUND – Friends of the Earth Germany navíc představitelům české vlády zaslala otevřený dopis kritizující realizaci strategického posouzení vlivu na životní prostředí (SEA) bez předepsaného přeshraničního zapojení německých úřadů a veřejnosti.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu