Jezy na Labi nás z krize nevyvedou

4.2.2010 - PRAHA | Novinky
Výstavba jezů ani ignorování potřeby nového zákona o ovzduší nemohou patřit k protikrizovým opatřením navrženým tripartitou.

Arnika se přidává ke kritice některých návrhů protikrizových opatření, které v úterý 2. února schválila Rada hospodářské a sociální dohody ČR (tzv. tripartita). Jeden z osmatřiceti bodů totiž navrhuje zlepšit plavební podmínky na Labi výstavbou plavebních stupňů v Přelouči a v Děčíně a jiný návrh zase odmítá přijetí nového zákona o ovzduší.

Zejména kritická situace na Ostravsku, které v posledních týdnech trápí smog a silně znečištěné ovzduší, ukazuje, že je potřeba vést podniky znečišťující životní prostředí k zavádění čistších technologií. Řešením mohou být například emisní povolenky, z jejichž prodeje velkým znečišťovatelům by bylo možné financovat další opatření.

Arnika také protestuje proti tomu, aby byl pod záminkou ekonomických opatření poškozen ekosystém Labe. „Miliardy ze státního rozpočtu v podobě betonu nalitého do Labe české ekonomice nepomohou. Rentabilitu staveb v labském korytě zpochybnila i Světová banka a Nejvyšší kontrolní úřad,“ upozorňuje Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody, v jehož rámci se Arnika dlouhodobě věnuje mimo jiné problematice jezů na Labi.

Rozvoji ekonomicky výhodné nákladní dopravy nebrání pouze nízké stavy vody v České republice. Plavební podmínky na řece jsou zhruba stejné i od státní hranice po Magdeburg.  „Několik miliard ze státního rozpočtu by tak šlo na zcela zbytečný projekt. Místo oživení ekonomiky by se dál prohlouboval schodek státního rozpočtu," dodává k tomu Vitnerová.

Dosud nebyl předložen takový návrh, který by nebyl v rozporu se zákony o ochraně přírody. Zastánci předchozích projektů však předpokládají, že se domohou vládní výjimky. Došlo by přitom k poškození jak oblastí chráněných podle českých zákonů, tak i lokalit evropské soustavy Natura 2000.  Posuzování nového projektu jezu u Děčína z hlediska dopadu na životní prostředí je již několik let přerušeno, materiál tripartity však vytváří nátlak na přijetí konečného rozhodnutí již v roce 2010.

 

Banner-stika

Sledujte nás: