en ru

Jsou evropské řeky v ohrožení? Průmysl nadále lobbuje za oslabení ochrany

31.5.2019 - BRUSEL | Články
Foto: pixabay.com / pod licencí CC0 Creative Commons
Svazy neudržitelných průmyslových odvětví, včetně průmyslového zemědělství, hydroenergetiky nebo těžebního průmyslu bojují za změny evropské rámcové směrnice o vodách. Dokazuje to nová analýza evropské koalice nevládních organizací Living Rivers.

"Řeky, jezera, mokřady jsou pro nás životně důležité systémy, které jsou ničeny přímo před našimi zraky. Na jejich záchranu máme legislativní nástroj - evropskou směrnici na ochranu vody. Členské státy se proto musí odvětím, které je znečišťují nebo ničí nejvíce, aktivně postavit," řekl Andreas Baumüller z evropské kanceláře Světového fondu na ochranu přírody a dodal: "V kampani #ProtectWater vedené občanskou společností více než 375 tisíc obyvatel podepsalo výzvu za zachování současné směrnice. Snahy členských států o vyslyšení korporátní lobby proto vyvolávají otázku: Skutečně jde členským státům o zájmy svých obyvatel?"

Více informací se dozvíte z dokumentu WEAKENING THE EU WATER LAW: INDUSTRY’S WISH LIST

Průmyslové svazy navrhují změny ve směrnici, které jim umožní mnohem ničivější podnikání a povedou k destrukci vodních ekosystémů v řekách i jezerech. Některé členské státy vedle toho sestavují vlastní návrhy změn, které se ovšem velmi nápadně podobají požadavkům průmyslových koncernů. Vědci přitom rozsáhlými průzkumy zjistili, že téměř 75 % sladkovodních zdrojů spotřebuje samotné zemědělství na úkor sladkovodních ekosystémů, jejichž úbytek dosahuje nejvyšší míry. Abychom odvrátili katastrofu a nezůstali zcela bez vody, je potřeba naopak evropskou směrnici zachovat a vyžadovat její důsledné dodržování.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu