en ru

K Editinu prameni u Priessnitzových lázní povede třešňová alej. Lidé na ni mohou přispět v tradiční sbírce

20.9.2017 - JESENÍK | Tiskové zprávy
Cesta k Editinu prameni
Arnika
Obyvatelé z Jeseníka se rozhodli zvelebit a oživit okolí města novým stromořadím. Alej s padesátkou třešní  bude poblíž Priessnitzových lázní lemovat cestu k Editinu prameni. Přispět na výsadbu mohou lidé prostřednictvím sbírky Lopatka pro alej, kterou už po čtvrté pořádá spolek Arnika. Peníze pomohou pokrýt výdaje spojené s výsadbou na pořízení kvalitních sazenic, kůlů a dalších ochranných prvků, ale i pracovního vybavení pro dobrovolníky. Darovat symbolickou lopatku je možné až do 11. listopadu, kdy Arnika spolu s dobrovolníky mladé stromky vysadí. 

„Třešňovou alej jsme se rozhodli vysadit, protože oživí cestu do lázní, ale také  k vodnímu prameni Edita. Aleje přináší řád a navozují pocit klidu a jsou hezkým kontrastem k divoké přírodě Jeseníku. Tím, jak budou třešně kvést, se navíc bude měnit charakter místa v průběhu roku. Moc se na to těším a věřím, že se brzy alej stane oblíbeným místem obyvatel Jesenicka i turistů,“ vítá výsadbu první místostarostka Jeseníku Mgr. Bc. Zdeňka Blišťanová.

Každý, kdo se těší na vůni rozkvetlých třešní v Jeseníku, najde všechny potřebné informace na www.arnika.org/lopatka-pro-alej.

Konkrétní částky pak pomohou pokrýt výdaje spojené s výsadbou:

  • pracovní vybavení: 190,-
  • ochrana 1 stromku před silným větrem a okusem 370,-
  • sazenice 1 stromku: 600,-
  • vysazení nového stromku a jeho ochrany před silným větrem a okusem: 970,-
  • sazenice 2 stromků: 1200,-
  • stanete se patronem mladého stromku: 2017,-                

Sázení proběhne v sobotu 11. listopadu společně s dětmi z místní školy a dobrovolníků ze spolků, kteří budou o mladou alej pečovat i v budoucnu.

"Ovocné aleje tvoří krajinotvorný prvek. Hlavně v době květu, který netrvá moc dlouho, obvykle do prvního deště, poskytují bohatou pastvu včelám. Jako bývalý včelař jsem navrhl třešně, druh, který je estetický, podpoří včely a obdaruje místní obyvatele,“ říká Jaromír Knotek, předseda TJ Jiskra Jeseník, který s nápadem na třešňovou alej přišel jako první.

Společně s novou třešňovou alejí v Jeseníku dárci podpoří i vše, co Arnika dělá pod hlavičkou kampaně Zachraňme stromy. 

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu