Kácení v aleji u Žižkova Pole bude řešit inspekce

21.8.2014 - ŽIŽKOVO POLE | Novinky
Toto zbylo po dvanácti stromech v aleji mezi Žižkovým polem a Macourovem - stromy hned odvezeny, pařezy rozfrézovány
Archiv Arniky
Arnika zaznamenala kácení v aleji při komunikaci III. třídy Žižkovo Pole - Macourov. K zemi šlo 12 stromů, které nestály v památné části aleje. Pokácené stromy dělníci hned odváželi a rozfrézovali pařezy. Takové jednání je přípustné pouze v případech, kdy celospolečenský zájem převyšuje zájmy ochrany přírody. V tomto případě jde však podle našich informací o rekonstrukci málo frekventované komunikace III. třídy a alej podél ní je z velké části památná.

 

„Je zarážející, že kácení probíhá ve vegetační době, kdy může mimo jiné dojít k likvidaci chráněných druhů, například netopýrů nebo drobných bezobratlých živočichů. Jménem Arniky jsem okamžitě kontaktovala Českou inspekci životního prostředí a podala podnět k prošetření celého případu, k jehož vyřízení má bohužel až třicet dní. Padlé stromy už to sice nezachrání, věřím však, že otupí možné další plány na letní kácení v aleji,“ říká vedoucí jihlavské pobočky Arniky Ing. Jana Vitnerová.

Například sousední Přibyslav při podobném řízení kácení sice povolila, ale pouze pod podmínkou, že k němu dojde až v zimním období. Zároveň bylo konstatováno, že alej při rekonstrukci vozovky nebude překážet, a při vhodně zvolené technologii nedojde k poškození stromů stojících okolo silnice.

Podrobnosti o Aleji u Žižkova Pole jsou k dispozici na http://arnika.org/alej-u-zizkovy-mohyly-na-vysocine

 

Banner-stika

Sledujte nás: