Kniha Aleje: Krása ohroženého světa přichází na náš trh

4.12.2012 - PRAHA | Tiskové zprávy
Titulní strana knihy Aleje: Krása ohroženého světa
Marie Holečková a kol.
Novotou vonící knihu Aleje: Krása ohroženého světa, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta, dnes představila spisovatelka Marie Hrušková s botanikem a popularizátorem vědy RNDr. Václavem Větvičkou. Na 183 stranách zachycuje vznik a vývoj stromořadí v krajině Čech, Moravy a Slezska. Text doplňují barevné fotografie od Marie Holečkové a dalších fotografů. Sdružení Arnika pak v jedné z kapitol popisuje, co je možné a nutné udělat pro záchranu alejí v Česku.

Knihu si můžete objednat v našem e-shopu >>

„Ještě v naší zemi aleje máme, ale mizí. Jsou výrazným přínosem stromů k formování krajiny, spoluvytvářejí ji, chrání, když se staví větru do cesty, aby tak zabránily půdní erozi. Zvířata v nich nacházejí úkryt, pocestní stín i jistotu směru. Aleje si dokáží získávat pozornosti tím, jak jsou v krajině nepřehlédnutelné. Navíc přitažlivost jednotlivých stromů je v nich umocněna počtem,“ soudí o alejích spisovatelka a spoluautorka knihy Marie Hrušková. „Lidé si k nim vytvořili vztah, proto, když některá zmizí, zůstává dlouho prázdnota, která bolí a kterou nemohou odpustit těm, jež je nechali pokácet. Pro představu, jaké místo zastávají aleje v krajině, ale i v našich životech, uvádíme v knize aspoň část alejí, většinou památných. Třeba čtenářům přivolají vzpomínky na jejich oblíbená stromořadí. Vždyť každý máme místa, kam se rádi vracíme, i když někdy jen v myšlenkách,“ přibližuje Hrušková poselství, které má kniha čtenářům předat.

„Arnika dlouhodobě usiluje o zachování stromů ve volné krajině, ale i ve městech a v obcích. Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Slouží lidem jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před parným sluncem a jsou důležitými biokoridory. Okolo cest také snižují riziko vzniku sněhových jazyků a usnadňují navigaci řidičům. Aleje jsou v Česku velké téma a je nutné je chránit kvůli přírodě, ale i pro nás,“ popisuje význam alejí Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Co vedlo nakladatelství Mladá fronta k vydání této knihy, přibližuje programový ředitel divize knihy Antonín Kočí: „My ve vydavatelství Mladá fronta jsme také okamžitě, když začalo hromadné kácení alejí, pojali úmysl vydat o tomto fenoménu knihu, protože to je podle nás způsob, jak lidem otevřít oči - měli by se zamyslet nad tím, co ztrácíme. Smrtelné nehody, kterými se zaštiťují "strážci" bezpečnosti motoristů, přece nemají na svědomí stromy, které rostou podél silnic, ale nezodpovědní řidiči. Jsme moc rádi, že se nám tento projekt podařilo za pomoci renomovaných autorů a také ve spolupráci se sdružením Arnika úspěšně dokončit. Doufám, že se alejí podaří zachovat co nejvíce.“

Aleje stromů lemují naše cesty více než 300 let. V roce 1832 evidovaly české země 544 014 stromů v alejích. Místní samosprávy v alejích vidí příčinu těžkých dopravních nehod, a proto se snaží stromy vykácet. Autoři knihy popisují, co stromy u cesty znamenají, jak vůbec vzniklo toto spojení a které druhy alejí známe. Unikátní fotografie dokumentují současný stav krajinného fenoménu, který bohužel na mnoha místech bude brzy minulostí.

Arnika sleduje ohrožení alejí již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu