Komunitní kompostování na Praze 3

Komunitní kompostér od dubna 2015 provozuje Rodinné a kulturní centrum Nová trojkaNová trojka. Kompostér již nebude odemčený, ale všechny zapojené domácnosti budou mít svůj klíč. Kontaktní osoby jsou Markéta Vokrouhlíková a Martin Řeháček.

I v bytech totiž produkujeme mnoho dále využitelných odpadů, jež můžeme sami zpracovat. Kompostovatelné jsou zbytky zeleniny, uschlé květiny, podestýlka od domácích býložravých zvířat atd.

nova trojka hana balcarova n3

„Kompostování nás motivuje vytřídit ze směsného odpadu ten organický. Takže nám přestane zapáchat odpadkový koš v kuchyni,“ říká jedna ze zapojených žen Iva Barešová. Jí, stejně jako mnoha dalším lidem dává kompostování smysl – a mají pravdu. Zapojené domácnosti totiž získají jako bonus kvalitní kompost. Využijí ho při údržbě zeleně v jejich okolí i doma, třeba při pěstování květin na balkonech. Zkušenosti z podobných projektů ukazují, že tam, kde lidé kompostují, je v okolí plno květin.

Kompostování je jednou z výborných možností, jak můžeme zmenšit produkci našeho směsného odpadu. Tu máme v ČR zatím výrazně vyšší než třeba v Německu či Rakousku. Nejlepší tamní regiony produkují až o tři čtvrtiny méně směsných a objemných odpadů než my v Praze.

Samolepka na kompostér (v pdf).

Fotogalerie, mapující vývoj projektu, naleznete na http://arnika.org/komunitni-kompostovani-na-praze-3. Už po 60 dnech je vidět tvořící se kompost.