Kopeckého ulice v Porubě: místo bude pro auta i pro stromy

1.8.2011 - OSTRAVA | Novinky
Ulice M. Kopeckého v Ostravě-Porubě. Foto: Arnika
Vrchní část ulice Matěje Kopeckého v Ostravě-Porubě, kde nejvyšší správní soud nedávno potvrdil zamítnutí kácení vzrostlých lip, by se mohla v brzké době dočkat tolik potřebných parkovacích stání a přitom si i nadále uchovat stávající stromy.

„Minulou středu jsme jednali na porubské radnici o návrhu projektu, který řeší nejen zeleň, ale zejména nedostatek parkovacích míst v lokalitě,“ řekla Vendula Krčmářová z ostravské pobočky Arniky.

Právě kvůli budouvání parkovišť a opravě chodníků měly lípy padnout. Současný návrh projektu, který zpracoval pro radnici architekt Ing. Petr Velička, představuje kompromis – stromy se kácet nebudou, avšak díky speciálnímu roštovému systému kolem stromů se vytvoří dostatek místa a vznikne zde několik desítek šikmých parkovacích stání.

Lipová alej se stane součástí prostoru pro pěší a zároveň zde již budou navržena místa pro výsadbu nové aleje, až stromy dožijí. Ty zatím mají podle České inspekce životního prostředí před sebou na 30 let perspektivního života. Řešení z Poruby se může stát příkladem pro řadu dalších měst a obcí, kde mají podobný problém. Dosud se často preferovalo pokácení stromů, což je ovšem značně necitlivé a zbytečné.

Projekt by měl být představen veřejnosti v průběhu srpna.

  • Arnika: Centrum pro podporu občanů

Banner-stika

Sledujte nás: