Krev lidí v okolí Spolany podle Novy neobsahuje toxické látky

17.10.2003 - MĚLNÍK | Novinky
Dosavadní výsledky testů, kterým se před několika týdny podrobili lidé žijící v okolí neratovické Spolany, neprokázaly výskyt toxických látek. Hygienici v krvi lidí žijících deset a více let v okolí chemičky zatím neobjevili zvýšené množství rtuti ani nebezpečných dioxionů. Uvedla to včera televize Nova.

Dosavadní výsledky testů, kterým se před několika týdny podrobili lidé žijící v okolí neratovické Spolany, údajně neprokázaly výskyt toxických látek. Hygienici v krvi lidí žijících deset a více let v okolí chemičky zatím neobjevili zvýšené množství rtuti ani nebezpečných dioxionů. Uvedla to včera televize Nova.

Průzkum mezi lidmi v okolí chemičky začal poté, co různé vzorky prokázaly toxické látky v tělech drůbeže a vajec, ale i v tělech ryb žijících v blízkosti továrny. Ekologičtí aktivisté upozorňovali na možný průnik nebezpečných látek do lidského těla a podobný průzkum požadovali řadu měsíců.

Mělničtí hygienici rozeslali do Neratovic, Libiše a Tišic dva tisíce dotazníků se žádostí o zapojení dobrovolníků do chystaného průzkumu. Vyplněná se vrátila zhruba třetina dotazníků, počítač z nich poté vybral nejvhodnější adepty pro krevní odběry. Z každé obce vytipoval lidi, kteří nejsou zaměstnanci Spolany, žijí v okolí továrny nejméně deset let, jsou nekuřáci a živí se i produkty z vlastních zahrádek.

Z každé ze tří obcí hygienici odebrali krev u 20 lidí. Pro srovnání dalo dalších dvacet dobrovolníků krev také na Benešovsku. Všech 80 vzorků putovalo do ostravského zdravotního ústavu, který je měl po vyhodnocení předat Státnímu zdravotnímu ústavu v Praze. Konečné výsledky průzkumu, jehož pořízení stálo 2,5 milionu korun, budou známy nejdříve příští týden, dodala Nova.

Banner-stika

Sledujte nás: