Rok strážců řeky. V Bosně lidé demonstrují už 365 dní

2.8.2018 - KRUŠČICA | Tiskové zprávy
Příběh žen Kruščice se rozletěl do světa
FOTO: Andrew Burr
Bosenská vesnička slaví výročí, před rokem v tento den se místní postavili proti bezdůvodnému ničení přírody. Právě 2. srpna 2017 se lidé z Kruščice rozhodli obsadit most vedoucí přes stejnojmennou řeku, ta je totiž ohrožena připravovanou výstavbou hned dvou přehrad.

Obyvatelé tímto řeku do dnešního dne uchránili před vjezdem těžké techniky. Na jejím břehu postupně vybudovali dřevěný přístřešek, ve kterém se scházejí, kam nosí jídlo a pití pro hlídkující sousedy, a který neopustili ani během zimních měsíců, kdy venkovní teploty klesaly k rekordním patnácti stupňům pod nulou.

Koncem srpna 2017 vesničany napadly speciální policejní jednotky, s cílem zprůchodnit příjezdovou cestu k řece pro stavební stroje soukromé firmy. Událost, během které byla zraněna desítka poklidně protestujících žen, přivolala pozornost mezinárodních institucí a dvouapůltisicovou vesničku proslavila v médiích po celé Evropě. Na toto výročí chystají lidé oslavy svého dosavadního úspěchu.

FOTOGALERIE: Lidé Kruščice

Před nedávnem došlo v kauze k zásadnímu průlomu. Soud v červnu zrušil environmentální povolení pro oba kontroverzní projekty, podle verdiktu o nich nebyla řádně zpravena veřejnost a neměla tak možnost se k zásadní úpravě okolí vyjádřit. Řeka je přitom pro obyvatele regionu nenahraditelná - pitnou vodou zásobuje nejen Kruščici, ale zčásti také větší města v okolí. Kromě toho slouží zemědělcům a dále po proudu se do ní chodí lidé koupat.

Tým Arniky navštívil Kruščici naposled letos v červnu. Koordinátorka bosenského projektu Zuzana Vachůnová při této příležitosti natočila následující shrnující video.

 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu