Lidé naplní plechovku barvy pro alej u Švábova na Jihlavsku a přispějí tak k její bezpečnosti

5.5.2016 - Švábov | Tiskové zprávy
Bílé bezpečnostní pruhy budou lípám v aleji slušet
Arnika
Vyrazíte-li po silnici III. třídy spojující obec Švábov na Jihlavsku s Batelovem a Horní Cerekví, průvodcem se vám stane mimořádně zachovalá alej, složená převážně z majestátních lip. Už 17. a 18. června natře Arnika stromy bílými bezpečnostními pruhy a dovrší tak výjimečný příběh spolupráce místních občanů, vedení obce a silničářů usilujících o zachování tohoto čtyřkilometrového stromořadí. Aby Arnika mohla položit tuto pomyslnou tečku za větu, kterou začala psát s místními lidmi, vybrala lipovou alej u Švábova pro letošní ročník tradiční sbírky Plechovka pro alej. Přispět k bezpečnosti a soužití aleje s lidmi tak může každý na adrese http://arnika.org/plechovka-pro-alej.

„Natření bílých pruhů na stromy v aleji u Horní Cerekve bude pokračováním příběhu s dobrým koncem a zároveň poselstvím všem silničním správám: nekácejte, ošetřujte, řešte vlastnické vztahy, hledejte zdroje financí a využívejte je podobně jako silničáři na Vysočině. Stromy podél cest jsou odkazem našich předků a nedílnou součástí naší krajiny. Darujte prosím podle svých možností a přidejte se k těm, kdo na Plechovku už přispěli. Děkuji Vám,“ říká RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy

Darujte online a během okamžiku svou platební kartou:

Alej byla pravděpodobně založena v době, kdy se aleje vysazovaly na popud Marie Terezie. Cestu dnes lemují mohutné kmeny i zcela mladé stromky. Lidé ze Švábova byli zvyklí o alej pečovat, udržovali koruny, odstraňovali kořenové výmladky a za uhynulé stromy dosazovali mladé lipky.

„Švábovská alej ukazuje, jak může vypadat spolupráce všech zainteresovaných stran: silničářů, nevládních organizací, úřadů, místních komunit. Arnika byla při tom: před rekonstrukcí jsme procházeli se silničáři alejí a kácení jim rozmlouvali. Díky tomu stromy od švábovské cesty nezmizely, ale byly odborně ošetřeny. V některých místech jsou zpevněná místa, výhybny, a tak alejí bez větších problémů projíždějí autobusy i zemědělské stroje. Bílé pruhy na stromech bezpečnost ještě posílí,“ říká Jana Vitnerová z Arniky.

Stovky alejí podél silnic III. třídy v naší krajině jsou, či v nejbližších letech budou, předmětem podobné diskuse: povrch silnice je ve špatném stavu, nároky na komfort dopravy rostou, požadavky soukromých zemědělců na maximální využití půdy také - je tedy na stromy podél cest místo? Arnika věří, že ano. Proto aleje nejen natírá, ale i sází, jedná se silničáři, pomáhá místním spolkům stromy chránit a každoročně vyhlašuje anketu Alej roku.

Na Vysočinu se Arnika s akcí "Plechovka pro alej" vrací už potřetí. Před časem se díky příspěvkům na bílou barvu od stovek dárců z celé republiky podařilo zachránit před kácením alej u Žižkova Pole a alej u Třešti.

Příspěvky na Plechovku mohou pokrýt náklady na natření:
jednoho stromu - 190 Kč
dvou stromů - 370 Kč
čtyř stromů - 650 Kč
osmi stromů - 1200 Kč
patnácti stromů - 2200 Kč

Jak mohou lidé na Plechovku pro alej přispět:
Bezpečně a on-line platební kartou přímo z webu http://arnika.org/plechovka-pro-alej
Převodem na účet 260 008 2184 / 2010, variabilní symbol 8907
Nebo darujte v hotovosti na některé z poboček Arniky

Natírání aleje na Jihlavsku bude probíhat 17. a. 18. června a samotní dárci samozřejmě budou mít možnost, aby si „svůj“ strom vlastnoručně natřeli. Zapojí se samozřejmě i další dobrovolníci a místní lidé. Arnika bude také průběžně informovat, jak se daří peníze vybírat, a to přímo na webové stránce http://arnika.org/plechovka-pro-alej.

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu