Mělnická elektrárna má problém se rtutí a plánovaná spalovna ho nevyřeší

19.9.2018 - MĚLNÍK | Tiskové zprávy
Černý dým se valí z komínu EMĚ během náběhu kotle
Foto: Hana Beranová
Plánované ZEVO Mělník bude mít z celého komplexu modernizované elektrárny minimální podíl na výrobě tepla ve výši pouhých 5 % z celkového výkonu, na emisích rtuti do ovzduší se však bude podílet ze 45 %. Vyplývá to z výpočtů provedených na základě údajů od samotného ČEZ. Podle dat z Integrovaného registru znečišťování vedeného Ministerstvem životního prostředí už nyní elektrárna v Horních Počaplech významně znečišťuje ovzduší rtutí. Není divu, že se proti ní postavilo více jak 4400 lidí a podepsali petici, ve které se stavbou spalovny nesouhlasí. Obyvatelé Horních Počapel a blízkých obcí budou navíc v pátek o osudu spalovny hlasovat v místním referendu.

Fotografie úniku škodlivin z mělnické elektrárny ze 4. července 2018 najdete ve fotogalerii

 

Autorka videa: Hana Beranová

Únik škodlivin zpozorovali a natočili obyvatelé Horních Počapel 4. července během náběhu kotle, při němž se z komína valil hustý černý dým. Lidé proto žijí v obavách, jak emise škodlivin do ovzduší nakonec ovlivní plánovaná spalovna. „Žijeme v regionu těžce zkoušeném nejen mělnickou elektrárnou. Plánovaná spalovna vyrobí minimum tepla s nejvyššími emisemi rtuti ve srovnání s ostatními bloky elektrárny. Z údajů ČEZ navíc vyplývá, že nový komplex elektrárny má snížit emise toxického kovu zhruba na třetinu, bez spalovny by se snížil na pětinu. To je pro nás zcela nepřijatelné, proto v pátečním referendu budeme hlasovat proti spalovně,” říká Hana Beranová ze spolku Ekozahrada Pod Věží z Horních Počapel a iniciátorka petice STOP spalovně Mělník 

 


Přehled o tepelném výkonu plánovaných bloků elektrárny Mělník v poměru k emisím rtuti podle údajů v dokumentaci o hodnocení vlivů na životní prostředí zpracované na zakázku ČEZ Ing. Josefem Tomáškem.

ZEVO = Zařízení pro Energetické Využívání Odpadu (spalovna odpadů)

spalovací zdroj EMĚ I plynová kotelna fluidní kotel ZEVO Σ EMĚ Σ EMĚ bez ZEVO
tepelný výkon celkem MW 1 111,998 142,5 307 93,3 1 654,8 1 561,5
Emise Hg kg/rok 32,04 0,00 9,68 33,6 75,32 41,72
Emise Hg na instalovaný výkon g/MW 29 0 32 360 46 27
  • Arnika: Toxické látka a odpady
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu