Nakolik zahrádkaření představuje udržitelnou sociální praktiku z hlediska sociálního, environmentálního a ekonomického? Jakým směrem se vyvíjí nová čtvrť ve Vysočanech? Jak vývoj vnímají místní?
Povíme si něco o důležitosti zahrádkaření a ukážeme si, co se s městem a městskou přírodou děje, když zahrádkaření vzkvétá a když se osady z/ruší. Zároveň si položíme otázku, co to vůbec městská příroda je, co od ní můžeme jako obyvatelé měst očekávat, a co bychom jí za její služby mohli či měli nabídnout. Narazíme také na problematiku tzv. „zelené gentrifikace“ a územního rozvoje ve Vysočanech.
Procházku povedou místní aktivní obyvatelka Monika Domincová a kulturní geograf Petr Gibas, MSc., Ph.D.
Pondělí 26. září od 17:30
Monika Domincová ze spolku Rokytka žije sleduje vývoj celé oblasti Vysočan kolem Zahrádek, zajímá se o urbanismus a územní plánování. Usiluje se vybudovat silnou sousedskou komunitu, které záleží na místě, kde žije.
Petr Gibas, MSc., Ph.D. vystudoval geografii města na University College London v Londýně a doktorát z antropologie získal na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. V posledeních letech se zaměřuje na pražské zahrádkové osady, které zkoumá jako příklad změn v přístupu k územnímu plánování a městské přírodě po pádu socialismu. Analyzuje, jak se zde odráží změny v chápání domova, přírody a města.