Již druhá komentovaná vycházka se zaměří na existující i zaniklé zahrádkové osady na pomezí Hrdlořez a Žižkova a využije je jako příklad k diskusi role a podoby přírody v současném evropském velkoměstě.
Podpořte Arniku
Děkujeme za každý dar.
Povíme si něco o historii zahrádkaření – v Praze, v Česku a Evropě – a ukážeme si, co se s městem a městskou přírodou děje, když zahrádkaření vzkvétá a když se osady z/ruší.
Zároveň si položíme otázku, co to vůbec městská příroda je, co od ní můžeme jako obyvatelé měst očekávat, a co bychom jí za její služby mohli či měli nabídnout. Jako bonus navštívíme i starou třešňovku, odkud nakoukneme do prostor a tématu tzv. „zelené gentrifikace“.
Kdy?
Pondělí 6. června od 17:30
Kde?
Sraz na stanici tramvaje Spojovací.
S kým?
Procházku povede Petr Gibas, MSc., Ph.D., který vystudoval geografii města na University College London v Londýně, a doktorát z antropologie získal na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Jeho odborný zájem pokrývá otázky spojené s domovem a jeho vztahem k bydlení, studium materiální kultury domova a (post)fenomenologickou a krajinnou geografii. Ve všech těchto oblastech se věnuje zkoumání vztahů mezi politikami a plánováním, zkušeností a emocionalitou, a lidského a mimo-lidského.
Po procházce následuje workshop pod vedením Petra Gibase na téma adaptační opatření ve městě.
Vstup je zdarma
Projekt podpořilo Hlavní město Praha
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Úkolem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2022–2024. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.