Praha již téměř 10 let připravuje svůj nový územní plán – dokument, který na desetiletí dopředu určí pravidla toho, jak a kde se bude v Praze do budoucna stavět. Ten současný platí od roku 2000 a je zastaralý. Tzv. Metropolitní plán Prahy přichází se zcela novou metodikou a novými principy regulace. Ty přinášejí také řadu rizik a úskalí.
Období do konce června 2022 je přitom zřejmě poslední možností, jak podobu Metropolitního plánu ovlivnit. Diskusní večer pořádaný organizací Arnika představí jeho nejproblematičtější části, a bude se zabývat i tím, proč je dobré se o územní plán města zajímat, jaké změny může přinést v konkrétních čtvrtích, a co mohou Pražané udělat, aby pravidla výstavby ve městě i místech, kde žijí, byla co možná nejpříznivější.
Záznam z přednášky naleznete zde>>
Kdy?
Středa 25.5. od 19:00
Kde?
Městská knihovna (Malý sál)- Mariánské náměstí 98/1, Praha 1
Pro více podrobností sledujte facebookovou událost.
Od odborníků se dozvíte se jak se v Metropolitním plánu zorientovat a jaké jsou jeho hlavní problémy na příkladu konkrétních lokalit. Jedním z hostů bude také advokát, který představí návod pro občany ke zdárnému podání připomínek či námitek.
Anna Vinklárková – Je Metropolitní plán moderním územním plánem pro Prahu 21. století?
S mnohými tezemi, které jsou autory Metropolitního plánu deklarovány, jako je zamezení rozrůstání Prahy do krajiny, podpora bydlení ve městě, rozvoj brownfieldů či idea města krátkých vzdáleností, není možno nesouhlasit. Otázkou je, jaké jsou k dosažení těchto cílů použity regulativy. Zavádí Metropolitní plán jasná pravidla? Vyřeší Metropolitní plán krizi bydlení? Bude díky němu rozvoj Prahy udržitelný? Zmírní dopady klimatické změny? Je metropolitní plán plánem pro 21. století? A je Metropolitní plán metropolitní?
Karel Maier – Stabilizace? Charakter lokalit a veřejná vybavenost v Metropolitním plánu.
V Metropolitním plánu je hlavním principem regulace charakter lokalit a výšky, na rozdíl od platného územního plánu, který stanovuje funkční využití a kapacity. Jak bude chránit pestrou urbanistickou strukturu Prahy a jedinečnost jednotlivých pražských čtvrtí? Jak obstojí ve srovnání se strukturální plány jiných evropských měst? A jak Metropolitní plán řeší společenskou poptávku po zkvalitňování veřejné vybavenosti? Bude veřejná vybavenost chráněna ve stabilizovaných a garantována v rozvojových územích?
Ondřej Tošner – Jak číst plán? Jak ho připomínkovat? Návod pro veřejnost.
Jak dosud probíhalo zapojení veřejnosti v procesu přípravy Metropolitního plánu? V jaké fázi se nyní nacházíme? Je postup magistrátu vůči občanům transparentní? Co může být klíčovým důkazem pro potenciální soudní spor? Pokud se ve vaší lokalitě Metropolitní plán změnil od verze z roku 2018 k lepšímu, zůstane to tak? Co a kdy je potřeba udělat, abyste ovlivnili budoucnost Prahy a své čtvrti? Jak správně napsat připomínku a námitku? A co je to tzv. pozitivní připomínka?
Diskuze – moderuje Táňa Zabloudilová
Vstup na akci je zdarma.
V druhé půlce června se znovu potkáme v Městské knihovně, 22. 6. od 19 hodin navážeme dalším diskusním večerem, který bude v kontextu Metropolitního plánu akcentovat témata ochrany zeleně a klimatu.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Úkolem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2022–2024. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.