Praha již téměř 10 let připravuje svůj nový územní plán – dokument, který na desetiletí dopředu určí pravidla toho, jak a kde se bude v Praze do budoucna stavět. Ten současný platí od roku 2000 a je zastaralý. Tzv. Metropolitní plán Prahy přichází se zcela novou metodikou a novými principy regulace. Ty přinášejí také řadu rizik a úskalí.
Období do konce června 2022 je přitom zřejmě poslední možností, jak podobu Metropolitního plánu ovlivnit. Druhý diskusní večer pořádaný organizací Arnika bude v kontextu Metropolitního plánu akcentovat témata klimatu a ochrany zeleně. Představí jeho nejproblematičtější části, a bude se zabývat i tím, proč je dobré se o územní plán města zajímat, jaké změny může přinést v konkrétních čtvrtích, a co mohou Pražané udělat, aby pravidla výstavby ve městě i místech, kde žijí, byla co možná nejpříznivější.
Večer Arnika pořádá v rámci projektu Praha - město pro život financovaného programem Active Citizens Fund, jehož realizaci zahájila v dubnu 2022. Hlavní cíle projektu, který podpoří činnost kampaně Praha - město pro život až do roku 2024, budou na akci představeny.
Kdy?
Středa 22. 6. od 19:00
Kde?
Městská knihovna (Malý sál)- Mariánské náměstí 98/1, Praha 1
Pro více podrobností sledujte facebookovou událost.
Kdo?
Petr Klápště – Ochrana klimatu a adaptace na změny klimatu v Metropolitním plánu
Praha se ve svých strategiích i klimatickém plánu zavázala prosazovat zásadní opatření na zmírnění dopadů klimatické změny i předcházet jejímu dalšímu prohlubování. A adaptovat se na změny klimatu, které jsou již neodvratné. Jak s tím souvisí územní plán? Jaké má nástroje k tomu, aby metropoli učinil udržitelnější? A je Metropolitní plán ve své současné podobě nástrojem, který to dokáže? Příspěvek představí hlavní tematické oblasti provázání klimatických opatření se vznikajícím dokumentem, a také to, jak se s nimi vyrovnává.
Petra Humlíčková – Jak číst plán? Jak ho připomínkovat? Návod pro veřejnost
Jak se vyznat v Metropolitním plánu? Jak přečíst kombinaci jeho regulativů, abyste se dozvěděli, co je ve vašem okolí možné stavět? Pokud se ve vaší lokalitě Metropolitní plán změnil od verze z roku 2018 k lepšímu, zůstane to tak? Co a kdy je potřeba udělat, abyste ovlivnili budoucnost Prahy a své čtvrti? Jak dosud probíhalo zapojení veřejnosti v procesu přípravy Metropolitního plánu? Co může být důležitým důkazem pro potenciální soudní spor? Jak správně napsat připomínku a námitku? A co je to tzv. pozitivní připomínka?
Anna Vinklárková – Problematické okruhy a připomínky Arniky
Jaké jsou hlavní problémy Metropolitního plánu? Jaká mohou být rizika a úskalí jím zaváděné regulace? Na příkladu konkrétních lokalit budou představeny vybrané problematické okruhy vytipované mezioborovým expertním týmem Arniky a představeny koncepční i konkrétní připomínky, které mohou sloužit jako vzor pro veřejnost.
Diskuze
Vstup na akci je zdarma.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Úkolem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2022–2024. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.