Ministr chce vyjednat kompenzace za jez u Děčína v zahraničí. Podle Evropské komise jsou nepřijatelné

22.11.2018 - DĚČÍN | Tiskové zprávy
Labské údolí
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Ministr životního prostředí Brabec slíbil, že s německou vládou a Evropskou komisí projedná, zda je možné kompenzovat zničení přírody výstavbou jezu u Děčína mezistátně. To má ale háček. Podle podmínek Evropské komise i samotného Ministerstva životního prostředí je takový postup k ochraně přírody nepřijatelný. Ministr Brabec pouze přináší sliby, které nemůže splnit. Správa národního parku České Švýcarsko minulý pátek kompenzační opatření odmítla. Její klíčové rozhodnutí musí česká vláda respektovat a přípravy vybudování plavebního stupně u Děčína zastavit.

„Ministr Brabec chce vyjednat, abychom si výstavbou jezu zničili unikátní přírodu kolem Labe, kterou pak budeme chránit v zahraničí? To je přeci absurdní. Arnika dlouhá léta upozorňuje, že Labskou přírodu nahradit nelze. Jsme rádi, že Správa Národního parku České Švýcarsko má stejný názor a pomůže nejcennější druhy chránit. To by si měla vláda uvědomit a od plánů na výstavbu jezu upustit,“ komentuje situaci Nikol Krejčová expertka na management ochrany přírody.

Příroda kolem dolního Labe je chráněna evropskou legislativou v rámci celoveropské sítě Natura 2000. Metodika ke směrnici o Natuře 2000, ale i metodika Ministerstva životního prostředí kompenzace za zničení přírody v zahraničí odmítá. Další jednání a hledání cest, jak postavit jez u Děčína tudíž postrádají jakýkoliv smysl. 

Správa Národního parku České Švýcarsko vypracovala odborné stanovisko ke Koncepci vodní dopravy na žádost vlády a zabývá se vlivy jezu na přírodu na celém toku dolního Labe. Opírá se o odborné studie České zemědělské univerzity, Masarykovy univerzity v Brně, Agentury ochrany přírody a krajinyOstravské univerzity, České botanické společnosti a České entomologické společnosti

Děčínský jez by splavnost dolního Labe stejně nezajistil. Ve svém prohlášení to přiznal i náměstek děčínského primátora územní a investiční rozvoj Vladislav Raška a dodal, že ke splavnění dolního Labe by bylo potřeba postavit ještě jedno vodní dílo. Labe má posledních pět let kvůli suchu extrémně nízkou hladinu a paralyzuje lodní dopravu po většinu roku. Náklad se bude i nadále vozit po železnici.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu