Minulý týden unikly z dceřiné společnosti Spolany chemikálie

26.1.2004 - NERATOVICE | Novinky
Jak uvedla ČTK, analýzy prokázaly, že minulý týden unikly z areálu neratovické Spolany chemikálie. Ve středu se zřejmě vinou vadné kanalizace dostaly do Libišské strouhy na Mělnicku.

Jak uvedla ČTK, analýzy prokázaly, že minulý týden unikly z areálu neratovické Spolany chemikálie. Ve středu se zřejmě vinou vadné kanalizace dostaly do Libišské strouhy na Mělnicku. Látky pocházely z dceřiné společnosti Spolana Neratovice Nerapharm, která se zabývá farmaceutickou výrobou, informoval dnes ČTK mluvčí Spolany Josef Petrů.

Ve čtvrtek Spolana vyloučila, že látky, na jejichž možný únik upozornili občané, pocházejí z její továrny. Zápach u Libišské strouhy, na který ve středu upozornil obyvatel Libiše, podle mluvčího už vyprchal.

Rozbory vzorků, které byly a jsou odebírány v krátkých intervalech, ukazují podle mluvčího na to, že šlo o jednorázový únik látek. "Na základě rozborů byla odstavena část výroby Nerapharmu, zbývající pracuje v režimu přísného monitoringu," uvedl Petrů s tím, že zatím existují tři verze vysvětlení úniku. Jednou z nich je vadná kanalizace. Spolana Neratovice o vzniklé situaci informovala Českou inspekci životního prostředí a konzultuje s ní další postup.

"Ujistili nás, že výroba nepojede, dokud se nezjistí příčiny úniku," řekla ČTK mluvčí inspekce Eva Rolečková s tím, že specialisté budou odebírat na místě další vzorky. Nerapharm podle jejích informací pracuje s rozpouštědly.

Hasiči již ve středu večer odebrali vzorky vody z Libišské strouhy i okolí závodu. Ve čtvrtek Spolana oznámila, že ve vzorcích nebyly nalezeny žádné nadlimitní hodnoty znečišťujících látek. Z ovzduší se jim nepodařilo odebrat vzorek vhodný ke zkoumání, protože koncentrace pachů byly příliš nízké.

"Konečně se jednou ukázalo, že mám pravdu. Já už tvrdím patnáct let, že Spolana má kanalizaci svedenou do Libišské strouhy a že to teče všechno do Labe. Teď se sami usvědčili, že to tak opravdu je," řekl dnes ČTK František Štrupl, který na zápach upozornil. Mluvčí Spolany tuto hypotézu odmítl komentovat.

Štrupl upřesnil, že poprvé se nad strouhou na jeho pozemku objevil jakýsi mrak či opar a s ním i štiplavý zápach v úterý v 17:30. Nepříjemný pach, který působil obyvatelům Štruplova domku zdravotní potíže, vždy trval asi do 20:00. Totéž se opakovalo i ve středu, čtvrtek a naposledy v pátek, kdy na místo dorazil i generální ředitel Spolany Miroslav Kuliha. "Máme od té doby opary, bolesti hlavy a pálí nás v krku. Krk mám jak struhadlo," řekl Štrupl. Tvrdí, že zápach pocítili i další obyvatelé obce, ale protože všichni mají příbuzné pracující ve Spolaně, báli se to podle něho ohlásit. Štrupl již minulý týden odhadl, že zápach připomíná nějaká rozpouštědla.

Mluvčí Spolany Jan Martínek minulý týden ČTK řekl, že podle názoru hasičů a dalších lidí na místě je zápach spíše živočišného původu, ale nikoliv chemický.

František Štrupl je mediálně známý jako odpůrce Spolany. Právě u jeho kachen objevili Greenpeace na konci roku 2002 nadlimitní hodnoty dioxinů. Štrupl je pevně přesvědčen, že Spolana působila v předešlých letech vážné ekologické škody v širokém okolí továrny.

Banner-stika

Sledujte nás: