Místní se bouří, na Třeboňsku je o jedno silniční stromořadí méně

12.2.2015 - VESELÍ NAD LUŽNICÍ | Tiskové zprávy
Pokácené stromy podél silnice z Veselí nad Lužnicí do Tábora
Miroslav Čacký
Desítky nedávno vykácených stromů pobouřily řadu místních i těch, kteří Třeboňskem pouze projížděli. Motorové pily se zakously do lip v aleji podél silnice z Veselí nad Lužnicí a Lomnicí nad Lužnicí a místní lidé začali zjišťovat, co se děje. Obrátili se s prosbou o pomoc i na Arniku, která se případem začala podrobně zabývat. Kácení proběhlo na území obcí Frahelž, Ponědráž a Ponědrážka. V tuto chvíli nevládní organizace komunikuje se všemi dotčenými stranami a podněty k prošetření kácení podala na Českou inspekci životního prostředí i na Správu CHKO Třeboňsko. Výsledky prošetřování této kauzy by měly být známy už na konci února.

„O kácení jsme se dozvěděli hned od několika lidí a kauzou jsem se začala okamžitě zabývat. Podle informací z Ředitelství silnic a dálnic bylo kácení součástí výměny povrchu vozovky a pro tu zákony nevyžadují, aby bylo zahájeno náročnější stavební řízení. Silničáři mají sice potřebná povolení od jednotlivých obcí, ale z naší analýzy vyplývá, že úředníci udělali řadu chyb. To nejmenší, co mohli úředníci pro snížení ekologických škod po kácení udělat, bylo nařízení náhradní výsadby stromů, které ale v rozhodnutích z Frahelže ani Ponědrážky nejsou, Obecní úřad Ponědráž nám své rozhodnutí ještě vůbec neposkytl,“ komentuje situaci okolo kácení RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Chyba je podle ekologické organizace zejména na straně obecních úřadů, které bez hlubšího zkoumání povolily stromy vykácet. Kromě toho, že nenařídily odpovídající náhradní výsadbu, neřešily ani zásah do krajinného rázu Třeboňska a možné ohrožení chráněných druhů živočichů, které mohly být na staré stromy vázány. Silničáři podali žádosti s dostatečným předstihem, aby obce mohly řízení přerušit a vyžádat si stanovisko Správy CHKO Třeboňsko.

Dokumenty ke kauze za obec Frahelž:

pdfŽádost Ředitelství silnic a dálnic o kácení stromů >>5.07 MB

pdfPovolení k pokácení strmů vydané Obecním úřadem Frahelž >>1.15 MB

Dokumenty ke kauze za obec Ponědrážka:

jpgŽádost Ředitelství silnic a dálnic o kácení stromů >>911.13 KB

jpgPovolení k pokácení stromů vydané Obecním úřadem Ponědrážka >>901.26 KB

jpgOdpověď Arnice za žádost o informace o životním prostředí >>868.46 KB

Arnika chrání aleje už řadu let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 155 tisíc stromů.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu