O více než sto reflexních pruhů bezpečnější je od soboty silnice spojující Zlínský s Jihomoravským krajem. Stromy natírali členové a dobrovolníci sdružení Arnika. Chtějí tak nejen zvýšit bezpečnost dopravy, ale zároveň zachovat sto sedmdesátiletou alej pro další generace i přírodu. V krajinné dominantě má svůj domov řada druhů živočichů, mezi nimi chráněný roháč. Na bílou barvu pro natírání přispěli lidé z celého Česka, někteří přijeli stromy natírat osobně. Ruku k dílu přiložily i děti z místní školy. Po zkušenostech z předchozích natírání se ekologové rozhodli, že nejlepší bude použít vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl. Stromořadí vyhrálo krajské kolo Aleje roku Zlínského kraje 2013.
Prohlédněte si fotoreportáž z natírání aleje u Uherského Ostrohu >>
„Když se spojnice dvou krajů stala Alejí roku Zlínského kraje 2013, začali jsme o ní zjišťovat podrobnosti a ukázalo se, že se v ní stává docela dost nehod. Výzkumy ukazují, že bílé reflexní pruhy na stromech podél cest významně zvyšují bezpečnost pro řidiče, zejména za tmy nebo při zhoršené viditelnosti. Abychom řidičům pomohli držet správný směr a usnadnit navigaci, natřeli jsme stromy bezpečnostními pruhy. Každého pokáceného stromu je škoda, protože stromy čistí vzduch, produkují kyslík a utvářejí charakteristický ráz české a moravské krajiny,“ přibližuje význam akce vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
„Jde o jednu z nejstarších alejí okolo silnic, které ve Zlínském kraji jsou. Podle některých zdrojů je to dokonce jedna z nejstarších zachovaných alejí v ČR, i když ne zrovna zachovalých. Alej tady stojí už 170 let, takže pamatuje i národní obrození. Lidé tudy ale bohužel jezdí velmi vysokou rychlostí a čas od času se stane i tragická nehoda. Přitom by stačilo snížit povolenou rychlost nebo v kritických místech postavit svodidla,“ přibližuje dějiny aleje studentka historie Karolína Svitálková, která Arniku na stromořadí upozornila.
Lidé alejím pomáhají pravidelně. Na takzvanou Plechovku pro alej v letech 2009, 2013 a 2014 přispělo celkem přes pět set sta lidí už skoro čtvrt milionem korun. Arnika za peníze z darů už v minulosti natřela na šest set stromů v několika krajích. Pomyslnou štafetu pak na některých místech převzali silničáři a další stovky stromů opatřili bezpečnostními pruhy sami.
K dalším způsobům, jak je možné ochránit stromy okolo cest a zároveň účastníky silničního provozu, patří hlavně pravidelné odborné ošetřování stromů, snížení maximální rychlosti v aleji nebo zavedení nové výstražné značky „Pozor, projíždíte alejí“ – podobně, jako je tomu v sousedním Německu. Návrhy k přírodě šetrným opatřením má Arnika na svém webu a zpracovala i Koncepci rozvoje alejí v ČR, které je rovněž ke stažení a byla zaslána všem příslušným ministerstvům a krajům.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.
Lidé, kteří ještě nemají svou oblíbenou alej, se mohou k výletům inspirovat v mapách a letácích Arniky: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.
Používáme ekologickou, vodou ředitelnou barvou značky Balakryl.
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce a Německé spolkové nadace pro životní prostředí. www.swisscontribution.cz, www.nadacepartnerstvi.cz