Navrtanými háky poškodili stromořadí lip ve Staré Huti. Majitel pozemku musel oplocení odstranit

31.5.2019 - STARÁ HUŤ | Tiskové zprávy
Foto: Petr Dragoun
Obec Stará Huť na Příbramsku řeší poškození lipové aleje poblíž rybníka Strž, která vede k Památníku Karla Čapka. Do třiceti pěti vzrostlých stromů viník navrtal držáky na oplocení pro koně. Zástupci obce jednají s majiteli pozemku i chovatelkou koní, která si pozemek pronajala. Ta však jakékoliv pochybení odmítá. Odbor výstavby a životního prostředí městského úřadu v Dobříši však vlastníkům pozemku nařídil, že ohradník musí pryč.

„Jsme rádi, že se celá věc rychle prošetřila. Naštěstí podle odborníků nedošlo k vážnému poškození dřevin a stromy budou moci růst dál. Poničení přesto považuji za neúctu k historickému dědictví a k přírodě především. Navíc se obáváme poškození stromů samotnými koňmi,“ říká Petr Dragoun, starosta Staré Hutě.

Ve Staré Huti viník poškodil třicet pět lip navrtáním jejich kmenů vruty jen proto, aby ušetřil za nákup sloupků k elektrickým ohradníkům pro koně. Odbor výstavby a životního prostředí městského úřadu v Dobříš nařídil majitelům pozemku oplocení odstranit a poškozené kmeny ošetřit vhodným přípravkem. Podle jeho vyjádření nedošlo k takovému poškození stromů, které by snad v budoucnu způsobilo podstatné snížení jejich ekologických nebo společenských funkcí nebo vedlo k  jejich odumření.

„Bohužel, někteří lidé ztratili cit pro krajinu a vztah k půdě. Ve Staré Huti si zřejmě neuvědomili, že i pouhým navrtáním kmene  mohou stromům významně zkrátit život. Za poškození stromů navíc podle zákona o ochraně přírody a krajiny fyzické osobě hrozí pokuta až sto tisíc a právnické osobě dokonce až milion korun,“ upozorňuje Marcela Klemensová z Arniky.

Lipovou alej, která vznikla v průběhu 70. let minulého století, v současné době udržuje a dosazuje obec Stará Huť. Cesta lipovou alejí k Památníku Karla Čapka je velmi vyhledávanou a frekventovanou komunikací pro pěší i cyklistické výlety.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu