Střelecký ostrov by se neměl proměnit v zábavní park, protože jeho hlavní hodnota spočívá v plnění funkce lokálního biocentra. Takový je hlavní závěr posudku, který zpracovali na objednávku sdružení Arnika dva soudní znalci. Podle posudku není nutné ani masivní kácení stromů, protože velký počet z nich je v dobrém zdravotním stavu. Příští týden má proběhnout jednání občanských sdružení s představiteli radnice první městské části, na němž se budou obě strany snažit najít kompromisní řešení revitalizace ostrova.
„Posudek prokázal, že rozsáhlé kácení stromů a umisťování nových stavebních prvků není na Střeleckém ostrově vhodné. Došlo by tím k poničení přírodního rázu této zelené oázy v centru Prahy. Budeme požadovat redukci plánované revitalizace ostrova,“ komentovala posudek mluvčí Arniky Zora Kasiková. Podle ní nelze souhlasit s oslabením ostrova coby biocentra, které má v hustě zastavěném území mimořádný význam pro migraci živočichů.
Odborný posudek zpracovali soudní znalci Pavel Trpák a Jiří Grulich. V závěru textu píší: „Jak vyplývá z rozboru historických podkladů, na rozdíl od ostatních ostrovů měl vždy Střelecký ostrov přírodní charakter. Proto je nutné upozornit v případě realizace návrhu na významný koncepční posun ducha parkové plochy, a to od přírodě blízké volnější, klidnější, prostší k dynamičtější, frekventovanější, strožejší, komerčnější typu Žofín, Kampa.“
Potvrdily se tak obavy, že snahou radnice Prahy 1 je otevřít Střelecký ostrov pro intenzivnější pořádání komerčních akcí. „Cílem našeho jednání se zástupci radnice, které má proběhnout ve druhé polovině tohoto týdne, bude uchránit přírodní charakter ostrova. Právě tím je tento ostrov výjimečný,“ vysvětlil Martin Skalský z Arniky.
Znalci došli také k závěru, že plánované masivní kácení stromů není nutné. Podle projektu ateliéru Zahrada nad Metují mělo padnout 86 stromů z celkových 287. Řada z nich je ovšem navržena k pokácení z architektonických důvodů, přestože jejich zdravotní stav je dobrý. Znalci doporučují, aby bylo pokáceno jen 37 skutečně nemocných stromů. Dalších 18 je možné ošetřit, zbývajících 29 stromů je zdravých a k jejich kácení není žádný důvod.
Posudek dále kritizuje, že součástí náhradní výsadby nemají být žádné keře. „Vymizení keřů ze Střeleckého ostrova by přispělo k naprosté změně jeho charakteru. Navíc by tím zanikla útočiště pro řadu druhů drobných živočichů a také ptáků. Proto je nutné na ostrově dosazovat nejen nové stromy, ale i keře,“ vysvětlila mluvčí Arniky Zora Kasiková.
V současné době vede odbor životního prostředí Prahy 1 a také tamní stavební úřad správní řízení o povolení rekonstrukce ostrova. Ateliér pro životní prostředí a Občanská iniciativa Pankráce, které spolupracují s Arnikou, jsou účastníky těchto řízení. „Budeme prosazovat respektování nového odborného posudku pánů Trpáka a Grulicha, a rovněž zohlednění podmínek Národního památkového ústavu,“ řekl právník Petr Kužvart z Ateliéru.
Přílohy:
Závěry znaleckého posudku objednaného Arnikou:
I. / Domníváme se, že se jedná o značný rozsah kácení, kdy jsou káceny stromy, které by mohly být ještě ponechány na místě namísto jedinců, které by bylo z hlediska zdravotních a bezpečnostních vhodné pokácet.
II. / Jak vyplývá z textu i z rozboru přiložené tabulkové a grafické dokumentace námi posuzované dokumentace Rehabilitace Střeleckého ostrova, jednoznačným hlediskem navržených úprav je upřednostnění funkce ostrova jako zábavního parku, důležité hledisko funkčního lokálního biocentra není v navrženém řešení kolektivu ing. T. Jiránka (Zahrada nad Metují, s. r. o.) dostatečně zohledněno. Dokladem nejsou jen navrhované změny využití, ale i skutečnost, že není zde navržena výsadba ani jednoho keře nebo nižších stromů, což oproti stávajícímu stavu a zvýšenému stupni plánovaného provozu a využívání prostoru ostrova do budoucna jednoznačně determinuje jednodušší skladbu budoucí ptačí populace. Její velikost a druhého spektrum bude úměrné stupni využívání zejména severní a střední části ostrova.
III. / Jak vyplývá z rozboru historických podkladů, stav vegetačního pokryvu byl určován jednak stupněm a rozsahem využití, mimořádnými společenskými událostmi (plenění vojsky) a především průběhem a rozsahem povodní. Zejména stoleté povodňové cykly měnily zásadním způsobem stav a stáří keřového a stromového pokryvu ostrova, a to včetně charakteru břehů a velikosti ostrova. Z průběhu změn v toku času vyplývá, že na rozdíl od ostatních ostrovů měl vždy Střelecký ostrov přírodní charakter. Proto je nutné upozornit v případě realizace návrhu na významný koncepční posun ducha parkové plochy, a to od přírodě blízké volnější, klidnější, prostší k dynamičtější, frekventovanější, strožejší, komerčnější typu Žofín, Kampa.
Posudek zpracovali soudní znalci:
RNDr. Pavel Trpák
znalec z oborů ochrana přírody, ekonomika – ceny a odhady
Ing. Jiří Grulich
znalec z oborů zemědělství se specializací dendrologie, ekonomika, ceny a odhady zeleně a parků
Posudek je možné zájemcům zaslat jako soubor PDF.
Další informace v tiskových zprávách Arniky:
Střelecký ostrov: magistrát povolil přestavbu / 25. 5. 2009:
/strelecky-ostrov-magistrat-povolil-prestavbu
Praha 1 plánuje přestavbu Střeleckého ostrova / 18. 3. 2009:
/strelecky-ostrov-se-ma-zmenit
Aktivity Centra pro podporu občanů byly podpořeny z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.