Nejkrásnější fotografií ankety Alej roku je snímek aleje u Malčína na Vysočině

23.1.2019 - ČR | Tiskové zprávy
Vítězný snímek aleje u Malčína
Foto: Lubomír Měkota
Ve fotosoutěži ankety Alej roku letos zvítězil snímek aleje u Malčína od Lubomíra Měkoty. Rozhodli o tom patroni, kteří vybírali z nominovaných alejí. Na druhém místě se umístila fotografie strážnické zámecké aleje v Jihomoravském kraji od Ludvíka Sukupa. Zaujala také poutní cesta z Andělské Hory ke kostelu sv. Anny v Moravskoslezském kraji od Vojtěcha Venského. 

Porota složená z patronů ankety udělila první místo Lubomíru Měkotovi za snímek javorové aleje mezi Tisem a Malčínem na Vysočině, která před pár lety prošla revitalizací. Autor vítězného snímku se může těšit na digitální zrcadlovku Canon. 

„Javorová alej u Malčína mi na první pohled padla do oka. Jsou to krásné vzrostlé stromy. Místo má své kouzlo a jistě i historickou minulost. Působí zvláštním klidem a tajuplností, což jsem se snažil zachytit ve své fotografii,“ uvedl vítěz Lubomír Měkota.

Přečtěte si více o aleji u Malčína

Porota druhým místem ocenila Ludvíka Sukupa za snímek platanové aleje vedoucí k zámku ve Strážnici v Jihomoravském kraji. Na vítěze druhého místa čeká kompaktní tiskárna Canon.

„Bývám u zámeckého parku ve Strážnici. Celé mládí sem v parku prožíl a táto alej, to byl a je klenot. Nechal ju vysadit zámecký pán František Antonín hrabě Magnis. Je kouzelná v každém ročním období, ale nejkrásnější je na podzim, dyž sa zbarví do zlatohnědého hávu. Je fotogenická, chodíjů ju fotit aj cizinci a na podzim sem tam mlůvíl aj z Polákama, dojeli kvůli ní,“ řekl Ludvík Sukup.

Podívejte se na zámeckou alej ve Strážnici

Třetí místo obsadil Vojtěch Venský za snímek smíšené aleje k Anenskému vrchu u městečka Andělská Hora v Moravskoslezském kraji, kterou tvoří 257 vzrostlých stromů. Na bronzového autora čeká stolní inkoustová tiskárna Canon.

„Krásná a zdravá, letitá alej, protkaná zastaveními křížové cesty. Vyzařuje z ní síla a majestátnost spojená ve svém vrcholu s duchovním místem poutního kostela sv. Anny. V její paměti je uloženo velké množství poutníků, kteří tudy prošli a cestou zde zanechávali svoje starosti a hledali novou sílu. Zažil jsem tam krásné chvíle při svítání nebo západu slunce,“ dodal Vojtěch Venský.

Tady najdete alej k Anenskému vrchu

Všichni vítězové navíc obdrží dárkové balíčky od Pivovaru Rychtář, čajové balíčky a exkurzi do výrobny biočajů Sonnentor, vstupenky do partnerských botanických zahrad a knihy o stromech od nakladatelství Marie Hruškové.

Vítězné fotografie letos vybírali patroni, kteří převzali záštitu nad anketou Alej roku:

  • Sestry Havelkovy – zpěvačky
  • Iva Hüttnerová – malířka
  • RNDr. Václav Cílek, CSc. – spisovatel, geolog a klimatolog
  • RNDr. Václav Větvička – botanik, spisovatel a publicista
  • Marie Hrušková – spisovatelka, scenáristka a pedagožka
  • doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D. – vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně
  • Jan Cága – fotograf
  • Ing. Jana Moučková – ředitelka AUDIT DANĚ CZ s.r.o.

Generálním sponzorem ankety je AuditDaně CZ

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu