Nakupování oblečení jako dárků k Vánocům se stalo pro mnoho lidí tradicí. Prodejci navíc v tomto období nabízejí slevy a akční nabídky, které lákají k hromadnému nakupování. Nakupování levných módních kousků má však výrazně negativní dopady na životní prostředí, především kvůli rychlé módě, známé jako „fast fashion“.
Tento trend, který se zaměřuje na rychlou produkci levného a většinou také jen málo kvalitního oblečení, způsobuje masivní znečištění vody, ovzduší a půdy a přispívá ke klimatické krizi. Omezení nákupů “rychlé módy” během Vánoc by se tak mohlo stát jedním z kroků ke zdravější planetě. „Dejte si pozor, aby se z oblečení pod stromečkem nestal danajský dar, kterého budete litovat. Buďte opatrní s výběrem a nákup si promyslete, zaměřte se na kvalitu a pokud vám chybí inspirace, jednoduše se svých blízkých zeptejte, co by jim udělalo skutečnou radost,“ říká odbornice na textilní znečištění organizace Arnika Tereza Kovalčíková.
Tričko za 2700 litrů vody
I když si to málokdo z nás uvědomuje, jedním z nejzásadnějších problémů spojených s výrobou oblečení je enormní spotřeba vody. V procesu výroby textilií se největší množství vody využívá pro pěstování bavlny a pro barvení látek. Bavlna je oblíbeným, “ekologickým” materiálem používaným v oděvním průmyslu, na výrobu jednoho bavlněného trička je však potřeba kolem 2 700 litrů vody. Spotřeba vody stoupá především v zemích s nízkými náklady na pracovní sílu, kde se fast fashion soustředí na výrobu – například v Bangladéši nebo Indii. Tyto oblasti se zároveň často potýkají s nedostatkem pitné vody. Každý kus oblečení vyrobený a zakoupený v rámci rychlé módy tedy přispívá k plýtvání drahocennými vodními zdroji.
Kromě vysoké spotřeby vody představuje rychlá móda i zdroj jejího znečištění. Chemikálie používané při barvení a úpravách textilií – například formaldehydy, azobarviva nebo pesticidy na bavlnu – jsou často vypouštěny do řek a jiných vodních zdrojů v blízkosti továren, kde se oblečení vyrábí. To ohrožuje ekosystémy a zdraví lidí žijících v těchto oblastech, protože chemikálie se následně dostávají do pitné vody i do místních potravinových zdrojů. Světová zdravotnická organizace dokonce upozorňuje na zdravotní problémy způsobené kontaktem s těmito látkami, od kožních reakcí až po zvýšené riziko rakoviny. Rychlá móda tedy nejen plýtvá vodou, ale i kontaminuje klíčové přírodní zdroje.
Odpad, mikroplasty a emise skleníkových plynů
Rychlý cyklus módních trendů znamená, že oblečení nakoupené během Vánoc je často zastaralé již po několika měsících. Lidé jsou tak nuceni neustále obměňovat svůj šatník, což vede k nárůstu textilního odpadu. Podle odhadů skončí každý rok na skládkách až 92 milionů tun textilního odpadu. Tento odpad obsahuje nejen bavlnu, ale i syntetické, “plastové” materiály jako polyester, které se v přírodě rozkládají stovky let. Uvolňují se z něj navíc mikroplasty, které kontaminují půdu i vodu a ohrožují živé organismy. Vánoční nakupování tak ve velké míře přispívá ke znečištění životního prostředí.
Levná syntetická vlákna, jako je polyester, akryl nebo nylon, s sebou nesou ještě další zdravotní “bombu”. Mikroplasty se z nich totiž uvolňují také během každého praní. Tyto mikroskopické plasty putují z odpadních vod do řek a oceánů, kde se stávají potravou pro mořské organismy, což narušuje celé ekosystémy. Navíc se mikroplasty skrze potravinový řetězec dostávají i k lidem, což může mít nepříznivé dopady i na jejich zdraví. Podle nejnovějších studií se mikroplasty nacházejí například i v mozku a mohou mimo jiné přispívat k rozvoji Alzheimerovy choroby. Nakupování polyesterového oblečení tedy přímo přispívá ke znečištění oceánů, úbytku biodiverzity a ke zhoršování lidského zdraví.
Textilní průmysl je navíc odpovědný za přibližně 10 % celosvětových emisí skleníkových plynů, což je více než letecký a lodní průmysl dohromady. Tyto emise vznikají při pěstování bavlny, výrobě textilií, dopravě a distribuci produktů po celém světě. Rychlá móda se zaměřuje na produkci velkého objemu oblečení za nízké ceny, což vyžaduje využití levných materiálů a nákladnou logistiku. “Tak velké množství emisí naprosto zásadně přispívá ke globálnímu oteplování a změně klimatu, které mají devastující následky na ekosystémy po celé planetě. Omezení nákupů oblečení během Vánoc by mohlo natolik snížit poptávku po rychlé módě, že by to vedlo k zásadnímu snížení množství emisí vypouštěných do atmosféry,” dodává Tereza Kovalčíková z Arniky.
Jak z toho ven?
Existuje několik udržitelných způsobů, jak pořídit oblečení na Vánoce, a přitom minimalizovat dopad na životní prostředí. Jednou z možností je nakupování v secondhandech, kde lze najít zajímavé a unikátní kousky. Další možností je podpořit lokální návrháře a malé značky, které kladou důraz na kvalitu a udržitelnost. Místo nákupu oblečení z “fast fashion” řetězce můžeme obdarovávat i jinými dárky – například zážitky nebo ručně vyrobenými dárky, které nezanechají negativní ekologickou stopu. Tyto alternativy mohou být osobnější a mít trvalejší hodnotu.
Nakupování "rychlé módy” během Vánoc má významný negativní dopad na životní prostředí. Tento trend přispívá k plýtvání vodou, znečištění vodních zdrojů, produkci odpadu, mikroplastům v oceánech i v našich tělech, emisím skleníkových plynů, neetickým pracovním podmínkám a nevědomé spotřebě. Vědomé nakupování a zaměření se na udržitelné alternativy mohou být efektivními kroky k tomu, jak přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí a etičtějšímu přístupu k výrobě oděvů.
Stáhněte si publikaci Arniky Rychle vyrobeno, rychle vyhozeno o problematice textilního znečištění.
Pro víc informací kontaktujte tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 606 727 942.
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.