Nejkrásnější snímek Aleje roku je z Mladoboleslavska

25.1.2021 - PRAHA | Tiskové zprávy
Jasanová alej ze Žďáru do Příhraz
Foto: Václav Bacovský
Porota ankety Alej roku udělila první místo fotografii jasanové aleje vedoucí ze Žďáru do Příhraz od Václava Bacovského. Druhé místo obsadil snímek švestkového stromořadí u Velké Lhoty na Zlínsku od Františka Kerschbauma a na třetím místě skončila fotka kaštanové aleje u Stupavy na Zlínsku od Pavla Červenky. Pořádající spolek Arnika všem vítězům gratuluje!

Patronka ankety Petra Vojtková zaslala všem výhercům vzkaz s gratulací

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Prvenství získala fotografie jasanové aleje rostoucí v Českém ráji nedaleko rybníka Žabakor, který byl vyhlášen přírodní rezervací. Vítěz se může těšit na digitální fotoaparát Canon. “Mým cílem bylo fotit Příhrazské skály. Na příjezdové cestě do Příhraz mě však zaujalo mlhou změkčené boční světlo, které jasanovou alej krásně prosvětlovalo. Chvíli jsem se kochal, udělal pár fotek a dál už jsem nejel, zanedlouho potom byla mlha pryč,” uvedl vítěz Václav Bacovský.

1. místo - Václav Bacovský za snímek jasanové aleje ze Žďáru do Příhraz

1 misto - Bacovsky 2

Druhým místem porota ocenila snímek fotogenického stomořadí švestek u Martinků poblíž Velké Lhoty u Valašského Meziříčí. Stříbrný vítěz obdrží kompaktní tiskárnu Canon. “Krajina se stromořadím je krásné místo, kam se stále rád vracím. Mnohokrát jsem zde v různých obdobích roku stiskl spoušť fotoaparátu. Tentokrát fotografii přispěla mlha zdvihající se z údolí říčky Bystřičky,” řekl autor fotografie František Kerschbaum.

2. místo - František Kerschbaum za snímek švestkového stromořadí u Martinků

2 misto - Kerschbaum 2

Na třetím místě se umístila fotografie kaštanové aleje tvořící bránu nad cestou z obce Stupava do Koryčan. Na bronzového autora čeká stolní inkoustová tiskárna Canon. “Ke Stupavské aleji jsem se dostal jednoho listopadového rána, které zpočátku neslibovalo ideální podmínky. Později ale slunce přeci jen vykouklo a jsem rád, že krásu této aleje mohu sdílet v anketě Alej roku 2020,” uvedl autor Pavel Červenka.

3. místo - Pavel Červenka za snímek kaštanové aleje ze Stupavy do Koryčan

3 misto - Cervenka 2

 

Vítězové od Arniky také obdrží například volné vstupenky do botanických zahrad po celé republice nebo knihy o památných stromech z nakladatelství Marie Holečkové. Přidáme také drobné dárky odkazující na užitek, který ná stromy přinášejí, např. Marmelády s duší Pošumaví.

Jaké každý rok vítězné fotografie vybírali patroni, kteří převzali záštitu nad anketou Alej roku:

  • Petra Vojtková – muzikálová herečka a zpěvačka
  • Sestry Havelkovy – zpěvačky
  • Iva Hüttnerová – malířka a herečka
  • RNDr. Václav Větvička – botanik, spisovatel a publicista
  • Marie Hrušková – spisovatelka, scenáristka a pedagožka
  • Marie Holečková – spisovatelka a nakladatelka
  • doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D. – vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně
  • Jan Cága – fotograf
  • Ing. Jana Moučková – ředitelka AUDIT DANĚ CZ s.r.o.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.


Generálním sponzorem ankety je AuditDaně CZ.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu