Nejvyšší správní soud se postavil za stromy v Porubě

26.7.2011 - OSTRAVA | Novinky
Strom v ulici Kopeckého, foto: Arnika
Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) zamítl kasační stížnosti krajského úřadu i městského obvodu Ostrava-Poruba kvůli kácení stromů v ulici Kopeckého v Ostravě-Porubě. Tyto stížnosti úřady podaly kvůli tomu, že krajský soud zrušil jejich povolení ke kácení jinak zdravých stromů na zmiňované ulici. Stromy měly padnout kvůli rekonstrukci ulic a výstavbě nových parkovacích stání. Proti kácení, které od října 2008 prosazoval městský úřad v Porubě, se postavili místní občané a sdružení Arnika.

„Vzrostlý strom má hodnotu sám o sobě. Z toho vychází i zákon a požaduje, aby se u každého jednotlivého stromu posuzovalo, zda jsou důvody ke kácení dostatečné. To se v tomto případě nestalo a úřady tehdy odsoudily všechny stromy pro kácení jen kvůli chybějícím parkovacím stáním,“ vysvětlil Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Kvůli hrozícímu kácení 153 stromů a 927 m2 keřů v ulicích Kopeckého a Čs. exilu podalo sdružení Arnika na začátku roku 2009 žaloby na zrušení dvou rozhodnutí o kácení – povolení od ostravského magistrátu a následné povolení od Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Již podle verdiktu krajského soudu nebyly závažné důvody pro kácení stromů prokázány a nedošlo ani k patřičnému posouzení významu jednotlivých dřevin. Úřady však nebyly s verdiktem soudu spokojeny a napadly jej tzv. kasační stížností u NSS. Ten však jejich stížnost nyní zamítl.

„Ulice si žádá rekonstrukci, ale není nezbytné kvůli tomu pokácet zdravé stromy. V příštích dnech budeme s porubskou radnicí jednat o možném alternativním řešení, aby byla situace vyřešena ke spokojenosti všech,“ dodala Vendula Krčmářová z ostravské pobočky Arniky.

Již v roce 2009 zastavila Česká inspekce životního prostředí plánované kácení lip, které označila jako stromy v dobrém zdravotním stavu, které mají před sebou minimálně 30 let produktivního života.

 P1070267Část ulice M. Kopeckého, která měla být vykácena. Foto: Arnika

Viz také

Aleje v ulicích Kopeckého a Čs. exilu se kácet nesmí – soud zrušil povolení

Banner-stika

Sledujte nás: