Některé sady populárních gumiček pro děti „loom bands“ obsahují ftaláty

26.8.2014 - Jindřich Petrlík | Články
Naše děti během prázdnin propadly módní vlně gumiček „loom bands“, ze kterých se dají utkat hezké náramky, zvířátka jako chobotnice, želva anebo třeba ovoce. Tak jako řada jiných věcí mají originální sady gumiček značky Rainbow loom bands, které jsou dle výrobce ze silikonu, řadu napodobenin. Některé z nich jsou i z měkčeného PVC. V Irsku a Velké Británii je proto nechali analyzovat na přítomnost ftalátů, které je v Evropské unii zakázáno přidávat do hraček a výrobků pro děti a péči o ně. A ejhle, v některých sadách gumiček toxické ftaláty skutečně objevili, a to až v množství padesáti procent jejich hmotnosti. To je pětsetkrát více než povoluje evropská norma. Zprávu o tom přinesly 12. srpna přední irské a britské deníky jako irské Times anebo anglický The Independent.

Jako rodiči dětí zasažených touto módou je mi zcela jasné, že ze sporých informací na obalech různých loom bands nelze vyrozumět, zda zrovna tyto gumičky obsahují ftaláty či nikoliv. Některé nesou označení „latex free“. Aby nedošlo k mýlce, to neznamená “phthalate free“ (tedy ftalátů prosté). Nechat si analyzovat každý balíček v ceně desítek korun v chemické laboratoři na přítomnost ftalátů a zaplatit za rozbor několik tisíc také není příliš reálné. O zákazu této zábavy dětem nelze vzhledem k potenciálnímu krachu vztahů s vašimi potomky ani uvažovat. Dokážou to asi jen ti statečnější a trpělivější rodiče. Co tedy dělat?

Jsou v podstatě dvě možnosti: Zjistit si na internetu, které značky gumiček prošly testy bez úhony (asi vás to bude stát pár hodin vynalézavého hledání informací v angličtině na internetu). Druhou možností je nekupovat gumičky z PVC, a to i za cenu, že ne všechny musí obsahovat ftaláty. Ale jak to zjistit? Jednou z možností je analýza rentgenovým chromatografem, který stanovením obsahu chloru jednoznačně PVC odhalí. Podstoupit takové analýzy mohou s přinesenými gumičkami obyvatelé Brna u stánku Arniky ve čtvrtek 28. srpna od 11:00 do 15:00 hodin v Galerii Vaňkovka, kde budeme se zapůjčeným přístrojem od Hukosu Ostrava. Případně se Arnika nabízí ke zprostředkování takové analýzy (stačí napsat na arnika@arnika.org).

Gumičky s potenciálním obsahem ftalátů také nenesou správné označení EU zaručující bezpečnost výrobků pro děti „CE“, ale jiné „CE“, které znamená China Export (tedy čínský export). Odlišení těchto velice podobných značek může však být nad síly a schopnosti stárnoucích očí rodičů a prarodičů. Ale zkusit to můžete například podle návodného obrázku níže.

CE mark1

Fotogalerie k tématu: http://arnika.org/gumicky-loom-bands

Tisková zpráva o ftalátech odhalených ve školních pomůckách - 26. srpna 2014.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu