Radní Prahy otevřeně o porušování lidských práv a nelegálním jednání magistrátu za minulého vedení

14.4.2015 - PRAHA | Tiskové zprávy
,,Zastupitelé by se dnes měli zastydět...
Radní hlavního města Matěj Stropnický dnes seznámí zastupitele s šesti rozsudky, v nichž daly soudy za pravdu poškozeným Pražanům, kteří žalovali magistrát. Hlavní město porušovalo zákon a omezovalo lidská práva, když v minulosti vycházelo vstříc developerům a ignorovalo zájmy občanů. Ve sporech šlo o úpravy územního plánu. Arnika, která se v řadě sporů angažovala, věří, že se vedení Prahy poučí z chyb minulého vedení a nebudou nezákonnosti opakovat. V minulosti úředníci developerům nelegálně schválili navýšení takzvaných koeficientů podlažní plochy, čímž v řadě míst pomohli prosadit nepřiměřeně velké budovy poškozující životní prostředí.

,,Zastupitelé by se dnes měli zastydět. Zejména ti z nich, kteří seděli v zastupitelskych lavicích i v minulém volebním období, kdy magistrát masivně porušoval zákony, upíral lidem právo na uplatnění připomínek a schvaloval jak na běžícím pásu předimenzovanou komerční výstavbu. Z rozsudků se ale politici musí poučit a cestu nezákonností navždy opustit," komentuje dnešní program mimořádného zasedání pražského zastupitelstva právnička Arniky Vendula Zahumenská.

Magistrát schválil za primátorování Pavla Béma 323 takzvaných úprav územního plánu, za primátora Svobody dalších 158. Za éry Tomáše Hudečka úředníci povolili jen 14 úprav, zato byly všechny zrušeny soudem. Přestože se to dosud nepodařilo prokázat, někteří jsou přesvědčeni, že hlavním motorem úprav územního plánu byly úplatky a v jejich pozadí stáli pražští kmotři. Bývalý primátor Hudeček odhadnul, že hlavní město přišlo kvůli úpravám o 2,7 miliardy korun. 

O nezákonnosti úprav územního plánu Prahy: http://arnika.org/nezakonne-upravy-uzemnich-planu-zarazil-soud

Mezi nejznámější developerské projekty, prosazené díky manipulacím s koeficienty, patří Florentinum skupiny Penta nebo Kelnerův pověstný Lední medvěd v Dejvicích. Ve čtyřech případech se developeři s nedávným rozhodnutím soudu nechtějí smířit a informovali magistrát, že na schválení úpravy koeficientů trvají. Jedná se o společnost Sofil Residenc, která prosazuje megalomanskou obytnou zástavbu v Sedlci, o společnost Selequene, která chce stavět 4 osmipodlažní domy na Chodově pro více než 600 nových obyvatel, nebo bytový projekt Na Stárce se 3  viladomy, 14 rodinných domů, 193 parkování, 6 domů s pěti nadzemními podlažími od společnosti Na Stárce.

Jak dříve už Arnika zveřejnila, podle právní analýzy nemají developeři právní nárok na žádnou náhradu teoretických škod, o kterých tvrdí, že jim díky úspěšným soudům občanů proti nezákonným rozhodnutím magistrátu mohly vzniknout. Takovou žalobu zatím podal jediný developer a Obvodní soud v Praze jeho požadavky na zhruba 38 a púl miliónu v plné míře odmítnul. (Jde o kauzu na http://arnika.org/zastavba-zelene-jde-proti-pravidlum-mesta-potvrdil-soud)

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fonfnno.cz a www.eeagrants.cz

logo nros

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu