Neoznačené PVC obaly představují riziko pro zdraví i pro recyklaci odpadů

2.10.2008 - PRAHA | Tiskové zprávy
Arnika varuje spotřebitele před nákupem potravin balených v neoznačených plastových obalech. Může se totiž jednat o nechvalně známé PVC (polyvinylchlorid). Z 18 neznačených obalů, které nechala Arnika identifikovat, bylo PVC použito u 12 z nich. „Neoznačený obal neumožňuje spotřebitelům vyhnout se riziku, které PVC představuje, a navíc způsobuje potíže při třídění odpadů,“ říká vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC ing. Miroslava Jopková.

PVC neboli polyvinylchlorid je plast rizikový jak pro zdraví, tak životní prostředí. Úniky toxických látek doprovázejí jeho výrobu, likvidaci i používání. V řadě studií (1) bylo zjištěno, že uvolněním ftalátů nebo adipátů z PVC obalů došlo ke kontaminaci potravin. Některé z těchto látek přitom mohou poškodit reprodukční nebo imunitní systém. „To vše jsou důvody, proč se potravinám baleným v PVC raději vyhnout. S neoznačenými obaly však spotřebitelé fakticky tuto možnost ztrácejí. A jelikož u velké části neoznačených potravinových obalů, které jsme nechali zkoumat (2), bylo přítomno PVC, doporučujeme spotřebitelům raději takové výrobky nekupovat,“ vysvětluje Jopková.

Výskyt neznačených obalů souvisí se změnou obalového zákona (3), který již neukládá povinnost uvádět na obale informaci o jeho materiálovém složení. „Někteří výrobci a distributoři potravin toto uvolnění legislativy využili a přestali obaly značit. Jedná se například o fólie používané k balení sýrů na prodejnách Albert, Hypernova či Tesco. Bohužel u některých z těchto výrobků obal obsahoval PVC,“ říká Jopková.

Neoznačený obal s sebou nese ještě další negativum. „U plastových obalů spotřebitel nepozná, o jakou konkrétní umělou hmotu se jedná, není-li informace na obale přímo uvedena. V dobré víře pak snadno může PVC skončit v kontejneru na plast, kam ovšem nepatří. Během třídění jej totiž nelze bezpečně oddělit, a tak může znehodnotit tříděnou surovinu (4)“, upřesňuje Jopková.

Tímto testem plastových obalů navazuje Arnika na loňské výsledky průzkumu, během něhož objevili v obchodech kromě více než 60 druhů potravin balených do PVC také množství potravin v neznačených obalech. „Proto jsme tentokrát nechali analyzovat složení neoznačených obalů, abychom mohli spotřebitele varovat před případným obsahem PVC“, uzavírá Miroslava Jopková.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu