Nová pravidla pro developery v Praze: Megalomanské projekty nově i v historickém centru

8.10.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: Penta Real Estate, www.pentarealestate.com
Institut plánování a rozvoje (IPR) právě mění Zásady územního rozvoje (ZÚR). Z vlastních pravidel pro výstavbu potichu vyškrtl zásadní pravidla ochrany zeleně a historického centra a především překážky výstavby předimenzovaných developerských projektů na lukrativních a cenných parcelách. Změny ve prospěch developerů v průběhu hry posvětí stavby, které dosud byly se zásadami v přímém rozporu, jako například projekt Penty u Masarykova nádraží.

“Pokud developeři nechtějí stavět podle pravidel, vyjde jim Praha vstříc a raději změní samotná pravidla. Jedině tak se dá vysvětlit postup úředníků, který vyžaduje značnou dávku drzosti. Pro nás to ale není nic jiného než krádež za bílého dne,” říká Václav Orcígr z Arniky. 

K aktualizaci ZÚR jsme připravili vlastní připomínky

praha mpz pinkMísto, aby Praha konkrétní pravidla na ochranu zeleně, historického centra nebo velkých transformačních území před nesmyslně přebujelou výstavbou a zbytečnou zátěží automobilovou dopravou zpřesnila, naopak je škrtá jako z jídelního lístku. Nová podoba ZÚR se tak ocitá v rozporu s celou řadou strategií a koncepcí, které metropole sama dříve přijala.

ZÚR jsou nadřazené Metropolitnímu plánu, který je kritizován pro naprosté uvolnění pravidel výstavby v neprospěch ochrany veřejných zájmů, a současné změny mají připravit půdu pro jeho bezproblémové schválení. A není vůbec divu. ZÚR totiž mění stejný tým Institutu plánování a rozvoje (IPR), který připravuje také Metropolitní plán. 

Zásady územního rozvoje jsou závazným dokumentem, jehož účelem je ochrana kulturních, přírodních a civilizačních hodnot na úrovni kraje, kterým je také Praha, a stanovení celopražské koncepce rozvoje a uspořádání území. Jsou tedy dokumentem závazně určujícím směřování rozvoje Prahy, který by měl chránit veřejné zájmy. Současná podoba aktualizace ovšem zásadně ekologické i kulturně-historické hodnoty metropole ohrožuje.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí