Čtyři roky poté, co měly stromy v aleji z Třeště do Růžené padnout k zemi, alej stále stojí a prospívá. Rekonstrukce, která měla být důvodem k jejich kácení, proběhla i při jejich zachování a značení stromů přečkalo už několikátou zimu.
Silničáři stromy ošetřili a padající suché větve ani kořenové výmladky ve výhledu zde řidiče neohrožují. Na kmenech některých stromů, hlavně v zatáčkách, přibyly i odrazky. V aleji zůstaly i stromy na návsi v Růžené, které byly v roce 2007 nejohroženější. Nebýt tehdy úsilí lidí stromy zachránit, dnes by už alej nestála. Současnost ukazuje, že by to byla zbytečná chyba.Třešťské stromořadí je tak dalším příkladem, že stromy samy o sobě nejsou překážkou silničního provozu a když správci silnic respektují ochranu přírody, alej může být dále chloubou kraje.
„Jsem ráda, že i po čtyřech letech se ukázalo, že snaha zachránit stromy v Třešti nebyla marná. Silničáři na Vysočině rozhodně zasluhují pochvalu, že o stromy podél silnic pečují," řekla Jana Vitnerová z jihlavské pobočky Arniky. Právě dobrovolníci z občanského sdružení Arnika v roce 2009 opatřili stromy v aleji bílými reflexními pruhy. Pomáhají řidičům v orientaci a jsou i po třetí zimě dobře viditelné, na rozdíl od podélného značení přímo na vozovce. Tehdejší důvody, proč alej pokácet, dnes ztrácí význam. Nový povrch vozovky kořeny stromů nezvedají ani jinak nepoškozují. Neobstál ani argument, že silnice, kterou se musí jezdit opatrněji a pomaleji, odradí rozvoj obce. U Růžené totiž právě za posledních několik let vyrostly dvě desítky nových rodinných domků.
Argument, že stromy mají padnout kvůli rekonstrukci silnic, není neobvyklý. Jiné příklady však dokazují, že rekonstrukce může znamenat naopak naději pro aleje. V sousedním Pardubickém kraji ošetřili stovky stromů a při modernizaci silnic a realizaci projektů na obnovu silničních stromořadí vysadili v posledních letech více než dva tisíce nových stromů.
A že stromy způsobují dopravní nehody? Policejní statistiky uváděly například v roce 2009 jako nejčastější příčinu nehod řidičů motorových vozidel nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky a nedostatečnou pozornost při řízení. V České republice sice dosud bohužel nevznikla studie, která by se věnovala spojitosti mezi rizikem dopravní nehody a přítomností stromů a stromořadí u silnic. Je však možné opřít se o zkušenosti ze zahraničí. Výzkumníci z amerického Institutu dopravních inženýrů zjišťovali, zda má mýtus o nebezpečnosti stromů opodstatnění. Došli k překvapivému závěru: aleje nejenže nejsou nebezpečné, ale dokonce zvyšují bezpečnost řízení. K podobným závěrům došla také studie provedená ve Francii, na kterou Arnika upozornila nedávno. A v Německu už mnoho let běží několik programů obnovy silničních stromořadí. V roce 2009 vydala Rada Evropy v návaznosti na úmluvu o krajině zprávu o alejích. Poukazuje na problém zanikání a ochrany alejí v Evropě a požaduje, aby bylo zastaveno kácení, zahájena péče o aleje a výsadba nových stromořadí a také přijaty politické nástroje k ochraně alejí.
Podrobnosti o kauze třešťské aleje:
http://arnika.org/alej-z-treste-do-ruzene
Jak zvýšit bezpečnost provozu na silnici s alejí a nekácet?
1. Bílé nátěry kmenů
Za zhoršené viditelnosti pomáhají řidičům sledovat směr silnice.
2. Odrazky na stromech
Pomohou řidičům s navigací i za mlhy a velmi špatné viditelnosti.
3. Omezení rychlosti
V náročných úsecích silnic je zpomalení, případně zákaz předjíždění, největším přínosem pro bezpečnost.
4. Výstražné značení
Stejně jako značky upozorňují na padající kamení a přebíhající zvěř, mohly by upozornit i na to, že silnice vede alejí.
5. Instalace svodidel
Zbrzdí vozidlo a zabrání jeho úplnému vyjetí z dráhy. Náraz do svodidla je méně nebezpečný než náraz do stromu, budovy nebo jiného automobilu.
6. Pravidelná údržba stromů
Odstraňováním suchých větví a zlomených větví a pravidelnou kontrolou zdravotního stavu dřevin lze předejít pádu větví nebo celých stromů na silnici.