ČTK informovala o výzvě Arniky vedení chemičky Spolana Neratovice, aby se vzdalo používání rtuti při výrobě chloru. Podle nich životu nebezpečná rtuť kontaminovala nejen areál továrny, ale i okolní pozemky a řeku Labe. Spolana tvrdí, že stejnou technologii jako ona používá více než polovina evropských výrobců chloru.
"Spolana zbytečně vypouští do životního prostředí řádově stovky kilogramů rtuti ročně," řekla novinářům členka sdružení Hana Kuncová. Spolana bude podle ní muset od používání rtuti dříve či později stejně upustit, aby vyhověla evropskému zákonu o prevenci znečištění. Požaduje, aby byly průmyslové podniky vybaveny nejlepší dostupnou technologií. "Ve světě se používají tři technologie výroby chloru. Ta, kterou používá Spolana, je z hlediska dopadů na životní prostředí nejhorší," dodala Kuncová.
Podle mluvčího Spolany Josefa Petrů však stejnou technologii jako neratovická chemička používá v Evropě více než 50 procent výrobců chloru. "Jsme i řádným členem certifikovaného sdružení výrobců chloru Eurochlor," řekl dnes ČTK.
Zákon o prevenci znečištění navíc nestanovuje dobu, do které musí chemička novou technologii instalovat. Jediným závazným datem je rok 2007. "Do této doby musí Spolana krajský úřad požádat o povolení ke změně technologie," uvedl toxikologický expert Arniky Jindřich Petrlík. Středočeský kraj však může rozhodnout, že zachová současný stav a neratovická chemička bude moci vyrábět chlor dále za pomoci rtuti.
Spolana podle mluvčího uvažuje o přechodu na bezrtuťovou technologii do roku 2015. Staré ekologické zátěže chce odstranit do roku 2011. "Odstraňování zátěží ze staré amalgámové elektrolýzy se bude dít za zvýšeného monitoringu," dodal Petrů a připomněl, že podle expertizy Vysoké školy chemicko-technologické je koncentrace rtuti v okolí továrny zanedbatelná.
Spolana Neratovice v roce 2001 vypustila podle České inspekce životního prostředí do ovzduší 151 kilogramů rtuti. Téměř 20 kilogramů nebezpečného kovu skončilo i v čištěných odpadních vodách. Údaje za rok 2002, kdy areál továrny zasáhla povodeň, nejsou známy.
Zdroj: ČTK