O českých zkušenostech s účastí veřejnosti při ochraně životního prostředí mluvil v neděli a pondělí Martin Skalský z Arniky na setkání s kolegy z čínských sdružení. Vystoupí v Šen-Čenu na fóru o procesu posuzování vlivů na životní prostředí (proces EIA). Účastníky seznámí s několika případy z Česka, kdy se díky účasti veřejnosti v procesu EIA podařilo zabránit poškození životního prostředí. Konkrétně půjde o kauzy ostravského ovzduší zatěžovaného exhalacemi z podniku ArcelorMittal, vyřešení nadměrné zátěže hlukem z nezákonně rozšířené lisovny v Úvalech u Prahy, zastavení provozu skládky, která ve Vyskytné porušovala předpisy.
„Výstupem pondělního fóra bude hlavně publikace, která má být obyvatelům Číny návodem, jak v podobných případech postupovat a dodržovat přitom čínskou legislativu. Chceme místním lidem pomoct v tom, aby byli schopni si vymoct na firmách dodržování čínských zákonů. Je pro nás velmi inspirativní, že i v takovém politickém uspořádání, které je v Číně, místní lidé doslova nasazují kůži, aby ochránili zdraví své i svých blízkých, aby chránili životní prostředí. Při mezikontinentální spolupráci se skupinami místních obyvatel, kteří jsou postiženi znečištěním životního prostření, chceme prezentovanými kauzami ukázat, jak se podobné problémy řeší v Evropě,“ říká expert Arniky na účast veřejnosti v ochraně životního prostředí Martin Skalský.
Už v neděli proběhlo také setkání experta Arniky na účast veřejnosti v rozhodování s čímskými novináři. Prezentoval při něm případovou studii z evropského prostředí, která je podobná místnímu případu kontaminace půdy toxickými látkami a která zároveň souvisí právě s činností sdružení Arnika. Řeč byla o „příběhu s dobrým koncem“, kdy se podařilo zajistit vyčištění skládky v Pozďátkách.
Na nedělním salonu pro žurnalisty byla totiž řeč o jedné z velkých čínských kauz porušování legislativy na ochranu životního prostředí. Korejská firma KB AutoSys roce 2004 otevřela v oblasti Miyun County (okres Peking City) továrnu na výrobu brzdového obložení, které dodává například automobilkám Hyundai, GM, KIA nebo Renault. Ta nedaleko svého závodu, na zemědělské půdě, začala ukládat stovky tun nebezpečného odpadu, což je v rozporu s čínskými zákony. Následné testy certifikované laboratoře SGS odhalily, že je půda kontaminována až tisícinásobně překročenými limity koncentrací antimonu, mědi nebo chromu. Případu se dostalo mezinárodní pozornosti zejména díky ekologickým organizacím. Přestože byla firma donucena celou oblast vyčistit, stále koncentrace toxických látek překračují povolené limity.
Přečtěte si podrobný popis účinků antimonu, mědi a chromu.
Popisy účinků dalších toxických látek jsou v Databázi chemických látek >>
„Věřím, že naše bohaté zkušenosti s účasti na rozhodování v České republice a Evropě mohou být částečně přenositelné do Číny, alespoň co se týče přínosů pro hospodářství a rozvoj,“ dodává Skalský.
Obě akce jsou součástí projektu financovaného Evropskou unií „Zvýšení chemické bezpečnosti v Číně prostřednictvím posílení kapacit obětí ekologického znečištění a občanských sdružení“ (Strengthening the capacity of pollution victims and civil society organizations to increase chemical safety in China). Arnika projekt realizuje po boku Mezinárodní sítě pro eliminaci perzistentních organických látek IPEN a čínské nevládní organizace Green Beagle.