Likvidace skládky v Pozďátkách

Dne 12. května 2010 byla konečně zahájena sanace havarované skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách. Kauza se táhla od roku 1994. Místo, které vidíte na obrázku, bylo ještě na začátku roku 2010 plné nebezpečného odpadu. Kvůli špatnému postupu při stavbě došlo několikrát k úniku kyseliny sírové, těžkých kovů a dalších toxických látek do okolí a podzemních vod.

Vlastník skládky přesto usiloval o její rozšíření. Po našich námitkách Ministerstvo životního prostředí v roce 2007 zakázalo skladování dalších odpadů a začalo jednat o vyčištění skládky. Asanace byla dokončena na jaře roku 2012.

Kampaň Arniky trvala bezmála deset let. Zpracovali jsme podnět na Českou inspekci životního prostředí, pomohli místním lidem založit občanské sdružení, oslovili politiky, zajistili odbornou pomoc expertů z Vysoké školy chemicko-technologické, připomínkovali dokumentaci EIA a podíleli se na odběrech vzorků půdy a odpadních vod. Součástí kampaně bylo i soustavné informování veřejnosti o průběhu kauzy pomocí tiskových zpráv a článků, kterých vyšly přes tři desítky. K tématu vznikla také výstava a speciální infolist a proběhl odborný seminář.

Kauzu se povedlo dotáhnout do úspěšného konce hlavně díky místním lidem, kteří dokázali společně a aktivně vystoupit proti velmi rizikovému záměru investora. Výsledek kauzy je dobrým příkladem pro další podobné případy.

jiri-valal

Arnika pomohla obci Slavičky s asanací skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách. Neocenitelná byla především odborná pomoc při posuzování záměrů tehdejšího majitele skládky. V místě havarované skládky nebezpečných odpadů je dneska louka a les. Sleduji práci Arniky a těším se z jejích úspěchů.

Ing. Jiří Válal, starosta obce Slavičky, kraj Vysočina

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu