Od roku 2004 musí velcí znečišťovatelé v České republice nahlašovat své emise a odpady do Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Došlo tak k zúročení několikaletých aktivit kampaně Arniky "Budoucnost bez jedů".
Z dat nahlášených do IRZ sestavujeme každoročně žebříčky největších znečišťovatelů v naší zemi.
Jejich hlavním smyslem je vytvořit tlak na majitele podniků, aby více investovali do čistších technologií. Málokdo chce být největším špindírou v regionu. Jasné údaje o emisích jsou často také prvním impulsem třeba pro starosty zasažených obcí, aby se o situaci začali více zajímat.
Podniků, které se díky našim žebříčkům a následnému tlaku veřejnosti rozhodly snížit své emise, je celá řada. Jsou jimi například Kronospan v Jihlavě, Federal-Mogul v Kostelci nad Orlicí, Jitonu v Písku, Brisk Tábor či Knauf Insulation z Krupky.
Žebříčky evidentně plní svou roli. Po dobu své existence jsou totiž trnem v oku řadě průmyslníků, kteří se domnívají, že tyto informace by se k veřejnosti neměly dostávat. Integrovaný registr znečišťování se proto během své krátké historie několikrát ocitnul pod palbou ze strany Svazu chemického průmyslu. Hrozbu se nám však s pomocí našich dárců a příznivců podařilo do určité míry opakovaně odvrátit.
Naši kampaň za záchranu registru v roce 2007 podpořilo 208 starostů a zastupitelů a svým podpisem pod petici „Budoucnost bez jedů II“ přes 16 000 lidí.
Podobu registru a právo lidí na informace o velkých znečišťovatelích se Ministerstvo průmyslu a obchodu znovu pokoušelo zredukovat v roce 2011. Hrozilo, že veřejnost přijde o informace o toxických látkách vypuštěných přibližně 900 provozy z více než 1500.