Velcí znečišťovatelé musí zveřejňovat své emise

Od roku 2004 musí velcí znečišťovatelé v České republice nahlašovat své emise a odpady do Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Došlo tak k zúročení několikaletých aktivit kampaně Arniky "Budoucnost bez jedů".

Z dat nahlášených do IRZ sestavujeme každoročně žebříčky největších znečišťovatelů v naší zemi.

Jejich hlavním smyslem je vytvořit tlak na majitele podniků, aby více investovali do čistších technologií. Málokdo chce být největším špindírou v regionu. Jasné údaje o emisích jsou často také prvním impulsem třeba pro starosty zasažených obcí, aby se o situaci začali více zajímat.

Podniků, které se díky našim žebříčkům a následnému tlaku veřejnosti rozhodly snížit své emise, je celá řada. Jsou jimi například Kronospan v Jihlavě, Federal-Mogul v Kostelci nad Orlicí, Jitonu v Písku, Brisk Tábor či Knauf Insulation z Krupky.

Žebříčky evidentně plní svou roli. Po dobu své existence jsou totiž trnem v oku řadě průmyslníků, kteří se domnívají, že tyto informace by se k veřejnosti neměly dostávat. Integrovaný registr znečišťování se proto během své krátké historie několikrát ocitnul pod palbou ze strany Svazu chemického průmyslu. Hrozbu se nám však s pomocí našich dárců a příznivců podařilo do určité míry opakovaně odvrátit.

Naši kampaň za záchranu registru v roce 2007 podpořilo 208 starostů a zastupitelů a svým podpisem pod petici „Budoucnost bez jedů II“ přes 16 000 lidí.

Podobu registru a právo lidí na informace o velkých znečišťovatelích se Ministerstvo průmyslu a obchodu znovu pokoušelo zredukovat v roce 2011. Hrozilo, že veřejnost přijde o informace o toxických látkách vypuštěných přibližně 900 provozy z více než 1500.

 

Podpořte prosím aktivity Arniky na zachování volného přístupu k informacím o toxických látkách. Věřím, že se nám společnými silami podaří přimět další podniky, aby omezily emise, kterými často ohrožují naše zdraví. Děkuji Vám za jakýkoli dar pro Arniku.

 Jan Nezhyba, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů

nezhyba

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu