Odkrytí kouřové clony kolem územního plánování v Praze

 

Jedním z hlavních témat, kterým se věnujeme, je problematika nového územního plánu Prahy a zastavování volných míst v naší metropoli. V minulosti se nám povedlo prokázat, že zeleň v Praze přibývá pouze na papíře a ve skutečnosti dochází k jejímu úbytku. V konkrétních kauzách – Roztyly, Trojmezí, skládka v Ďáblicích apod., jsme pomohli místním občanům zapojit se do rozhodovacích procesů.  Dále jsme koordinovali podání námitek desítek občanských iniciativ k územnímu plánu Prahy, ke kterým se připojilo přes 17 tisíc Pražanů.

K územnímu plánu jsme sestavili vlastní věcné a systémové námitky. Pomocí několika tiskových zpráv a tří happeningů jsme kritizovali snahu úředníků a zastupitelů vyčlenit ze zásadních rozhodnutí veřejnost. Zorganizovali jsme čtyři veřejné debaty věnované problematice pražských nádraží a dalších kauz. S Univerzitou Wageningen jsme provedli výzkum o využití brownfields v centru Prahy.

V roce 2009 také skončila úspěchem naše kampaň proti pořádání olympiády v Praze. Projekt nebyl podle našeho názoru dostatečně připravený a vedení města o něm chtělo rozhodnout bez názoru občanů. Arnika se proto stala členem přípravného výboru pro pořádání referenda k olympiádě. V červnu téhož roku, po získání více než 5 tisíc podpisů pro referendum, rada města od záměru upustila.

Problematiku územního plánování v Praze sledujeme i v současnosti. Aktuální informace najdete na http://arnika.org/uzemni-plan.

Foto: Při happeningu „Čisté uši“ jsme pražským zastupitelům vyčistili jejich sluchové orgány, aby konečně mohli začít naslouchat občanům. Autor: Jan Losenický

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu