Jedním z hlavních témat, kterým se věnujeme, je problematika nového územního plánu Prahy a zastavování volných míst v naší metropoli. V minulosti se nám povedlo prokázat, že zeleň v Praze přibývá pouze na papíře a ve skutečnosti dochází k jejímu úbytku. V konkrétních kauzách – Roztyly, Trojmezí, skládka v Ďáblicích apod., jsme pomohli místním občanům zapojit se do rozhodovacích procesů. Dále jsme koordinovali podání námitek desítek občanských iniciativ k územnímu plánu Prahy, ke kterým se připojilo přes 17 tisíc Pražanů.
K územnímu plánu jsme sestavili vlastní věcné a systémové námitky. Pomocí několika tiskových zpráv a tří happeningů jsme kritizovali snahu úředníků a zastupitelů vyčlenit ze zásadních rozhodnutí veřejnost. Zorganizovali jsme čtyři veřejné debaty věnované problematice pražských nádraží a dalších kauz. S Univerzitou Wageningen jsme provedli výzkum o využití brownfields v centru Prahy.
V roce 2009 také skončila úspěchem naše kampaň proti pořádání olympiády v Praze. Projekt nebyl podle našeho názoru dostatečně připravený a vedení města o něm chtělo rozhodnout bez názoru občanů. Arnika se proto stala členem přípravného výboru pro pořádání referenda k olympiádě. V červnu téhož roku, po získání více než 5 tisíc podpisů pro referendum, rada města od záměru upustila.
Problematiku územního plánování v Praze sledujeme i v současnosti. Aktuální informace najdete na https://arnika.org/praha.
Foto: Při happeningu „Čisté uši“ jsme pražským zastupitelům vyčistili jejich sluchové orgány, aby konečně mohli začít naslouchat občanům. Autor: Jan Losenický