„Mnoho lidí si myslí, že snižování množství odpadu je o složitém „odpadovém managementu“. Ale ve skutečnosti je to o komunikaci a spolupráci,“ zdůraznila dnes na mezinárodní konferenci CleanMed ve švédském Malmö jedna z přednášejících, Åsa Lindskog, v sekci zaměřené na odpady ve zdravotnictví.
Nepraktické balení jednorázových rukavic (na fotografii) způsobuje, že vytáhnete-li jednu, často s ní vytáhnete i další, které spadnou na zem. Z hygienických důvodů je musí zdravotníci vyhodit. Sestry i lékaři o tom věděli dlouho, ale nic netušící oddělení, které obstarává pro nemocnici nákupy, nevhodná balení rukavic objednávalo dále. „Spočítali jsme, že praktičtější balení by znamenalo úsporu tři kamionů rukavic za rok a tedy mnohem méně zbytečného odpadu. Výměna informací mezi zdravotníky a nákupním oddělením tak přinese značnou úsporu a to je jen jeden z mnoha malých kroků, které vedou k menší zátěži životního prostředí,“ dodala Åsa.
V oblasti zdravotnictví řeší Arnika v současné době projekt Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady. Jedním z jeho cílů je také omezení výskytu PVC a ftalátů v prostředí nemocnic a jiných zdravotnických zařízení.
Projekt byl finančně podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR (částkou 1 987 000 Kč), Global Greengrants fund a The International POPs Elimination Network (IPEN).