Ani rok po havárii, která u nás nemá obdoby, není viník této katastrofy znám. Ministr životního prostředí Richard Brabec sice nejdřív sliboval dopadení pachatelů v řádu hodin, ale dnes by si za toto prohlášení podle jeho slov prý „nafackoval“. Zcela chybí přímé důkazy, jako jsou vzorky vody a ryb, které nebyly po havárii zajištěny a díky kterým by bylo možné viníka určit velice rychle a snadno. Dodnes ani není zcela jasné, zda Bečvu otrávili skutečně kyanidy nebo jiné toxické látky. Pochybení úřadů, hlavně České inspekce pro životní prostředí (ČIŽP) a vodoprávního úřadu ve Valašském Meziříčí, dnes potvrdila také závěrečná zpráva sněmovní vyšetřovací komise.
Otazníky nad kauzou tedy nadále zůstávají a je potřeba se nepřestat ptát, aby Bečva nevyšuměla.
A co jsme v Arnice za rok stihli pro Bečvu udělat? Tady je stručné shrnutí.
Těsně po havárii jsme iniciovali petici Řeky bez jedů, kterou podepsalo do dnešního dne téměř 7 tisíc lidí. Na základě této výzvy byl vládě předložen požadavek na zpřísnění kontroly úniků kyanidů a nově i sledování úniku perfluoralkylovaných látek (PFAS), které mohou otrávit zdroje pitné vody.
Otevřeným dopisem jsme vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby zpřísnil monitoring nakládání s nebezpečnými kyanidy a zvýšil pokutu za podobné havárie na řekách. Během projednávání novely jsme požadovali zvýšení pokuty z 5 milionů korun na maximálních 50 milionů. Nakonec bylo odsouhlaseno poloviční zvýšení na 25 milionů korun, což je také úspěch.
Zpráva vyšetřovací komise nám dala za pravdu také v tom, že ČIŽP měla zahájit řízení o uložení nápravných opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě. To bylo zahájeno až 17. června 2021 na základě naší žádosti, kterou jsme podali spolu s rybáři a dalšími spolky. Zákon je v legislativě už mnoho let a tohle je vůbec poprvé, kdy k postupu podle zmíněného zákona dochází.
Spolu se Zeleným kruhem jsme vyzvali ředitele ČIŽP kvůli vážným pochybením v této kauze, aby ze svého úřadu odstoupil. Domníváme se, že úřad jako je tento, by měl zastávat člověk, který bude zárukou nekompromisního dohledu nad ochranou životního prostředí, transparentního šetření poškozování přírody, ale také prevence havárií takových rozměrů, jakých jsme byli svědky v případě Bečvy.
Budoucnost vidíme bez jedů!