Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu (ENVI) minulý týden vyhověl námitkám proti autorizaci ftalátu DEHP. Ta v současné době umožňuje vyrábět jeden z nejnebezpečnějších ftalátů konkrétním společnostem, mezi nimi je i český výrobce chemických látek DEZA, a.s. Usnesení ENVI není závazné, záležitost bude projednávat výbor REACH na schůzi naplánované na 11. dubna.
Toxický DEHP, který se využívá zejména jako změkčovadlo PVC, v Evropě vyrábí jen Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. v Polsku a česká DEZA, a. s. Oba výrobci k tomu získali v březnu výjimečné povolení od Evropské agentury pro chemické látky, proti čemuž se Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu postavil. Jedním z předkladatelů námitky proti autorizaci byl také český poslanec a místopředseda výboru Pavel Poc, který o výsledku hlasování informoval na svém facebookovém profilu.
Celá věc je nyní postoupena zasedání výboru REACH Evropské komise, který by tak měl příští čtvrtek provést konečné posouzení tohoto silně nebezpečného ftalátu. Výsledek hlasování ENVI je přitom jasným stanoviskem proti výjimkám z celoevropské snahy o eliminaci toxických látek v produktech denní spotřeby. Usilovnou snahu chemičky DEZA získat nadstandardní povolení pro výrobu nebezpečných ftalátů popsala reportáž pořadu A dost! internetové televize Stream.cz.
DEHP, nebo-li Di(2-ethylhexyl) ftalát, se váže především na organické látky, v lidském těle na tukovou tkáň. Zároveň patří mezi podezřelé karcinogeny, snižuje plodnost, poškozuje endokrinní systém a způsobuje mutace plodu.
Návrh usnesení ENVI proti povolení určitých použití DEHP (Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.)
Návrh usnesení ENVI proti povolení určitých použití DEHP (DEZA a.s.)
Získá chemička DEZA povolení pro výrobu toxických ftalátů? Brusel rozhodne ve čtvrtek