Získá chemička DEZA povolení pro výrobu toxických ftalátů? Brusel rozhodne ve čtvrtek

5.3.2019 - PRAHA / BRUSEL | Tiskové zprávy
Deza Valašské Meziříčí
Miďonek/Wikimedia Commons
Od příštího roku bude platit zákaz výroby a prodeje zboží obsahující látku DEHP. DEZA z holdingu Agrofert se však po Bruselu domáhá povolení, aby směla vyrábět jed i nadále. Evropská agentura pro chemické látky o výjimce pro DEZU rozhodne ve čtvrtek 7. března. 

DEZA a polská Azota jsou jediné dvě firmy z Evropy, které chtějí zákaz oddálit a získat povolení pro výrobu DEHP na další čtyři roky. Vysoce nebezpečný DEHP se používá jako změkčovač při výrobě PVC, umělé kůže nebo barviv. Už dnes se nesmí používat v hračkách, kosmetice nebo v potravinových obalech. Od příštího roku zmizí také například ze školních potřeb, oblečení, obuvi, sportovních pomůcek a vybavení domácnosti.

Evropské nevládní organizace zaslaly představitelům členských zemí EU dopis, ve kterém je žádají, aby po 6 letech konečně zamítli žádost DEZY a Azoty o výjimku pro výrobu DEHP

„Přestože existují bezpečnější alternativy, DEZA tvrdí, že je o toxický DEHP na trhu zájem, proto hodlá vyrábět jedy dál. To je přeci zcela nepřijatelné a zbytečné. Většina výrobců již tuto surovinu přestala vyrábět a přešla na alternativy, jak jí ukládá evropská legislativa. DEZA s polskou Azota si tak oddálením zákazu a výjimkou vytvoří monopol na výrobu této toxické látky,” upozorňuje Karolína Brabcová specialistka na toxické látky z Arniky. 

Chemička DEZA z Valašského Meziříčí každým rokem v České republice vypouští nejvíce látek ohrožujících plodnost

DEHP prokazatelně způsobuje neplodnost, narušuje hormonální systém, imunitu a zpomaluje vývoj mozku. Podle výzkumu, který v posledních dvou letech proběhl v zemích Evropské unie, více než pětina otestovaných hraček obsahovala zakázané ftaláty. V minulém roce pak v systému včasného varování RAPEX, kam členské státy EU nahlašují výrobky překračující evropské normy, 250 z 290 nahlášených hraček porušilo evropský zákon právě překročením limitu pro obsah DEHP (0,1% hmotnosti ve výrobku). Většinou se jednalo hračky dovážené ze zemí mimo EU.

Úplného zákazu se dočkáme 7. července 2020 a kromě DEHP bude platit pro další tři ftaláty DBP, DIBP a BBP. Od té doby nebude povolena výroba a prodej surovin, ani výroba zboží s obsahem těchto látek na evropském trhu.

 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu