22. června došlo k tomu, po čem dlouho volala řada občanských spolků napříč Evropou, včetně Arniky a členů koalice Pro 3R – Evropský parlament schválil začlenění spaloven odpadů do Evropského systému pro obchodování s emisemi (EU ETS).
V praxi by to znamenalo, že oxid uhličitý produkovaný spalovnami by konečně přestal být ignorován a povolení na jeho vypouštění by bylo zpoplatněno, stejně jako je tomu dnes v případě elektráren, chemiček nebo dalších průmyslových podniků. Spalovny by se tak staly součástí trhnu s povolenkami, který pomáhá snižovat množství vypuštěného CO2, který je jednou z hlavních příčin postupující změny klimatu. Až dosud mají spalovny v tomto ohledu těžko pochopitelnou výjimku, takže nejsou do systému zahrnuty.
Začlenění spaloven a s tím spojené zdražení spalování odpadů přitom podle expertů povede k tomu, že místo jejich likvidace budou „recyklovatelné látky vytaženy z toku odpadu určeného ke spálení a recyklovány v souladu s odpadovou hierarchií EU“, jak například říká Janek Vähk, koordinátor Programu pro klima, energetiku a znečištění ovzduší Zero Waste Europe. Pokud chtějí EU a její jednotlivé členské státy splnit své cíle nejen v oblasti klimatu, ale i oběhového hospodářství, je zahrnutí spaloven do ETS zcela zásadní.
K začlenění spaloven do ETS by podle Evropského parlamentu mělo dojít k roku 2026, což není zrovna ambiciózní výhled. Po tomto kroku přitom již řadu let volají občanské spolky z celé Evropské unie, mezi nimi i členové koalice Pro 3R, tedy zástupci Arniky, Hnutí DUHA, Greenpeace a dalších 12 spolků, zastupitelé i nezávislí jednotlivci z celého Česka. Podle nich jde o zásadní překážku zvyšování míry recyklace a předcházení vzniku odpadů a o jeden z důvodů, proč v Česku projekty na stavbu spaloven stále rostou jako houby po dešti, ačkoli se množství v současné době postavených nebo povolených spaloven neslučuje s recyklačními cíli ČR v budoucnu.
Zrušení výjimky a zahrnutí spaloven do ETS musí nyní potvrdit také Rada EU, složená z ministrů členských států. Ta bývá ve svých rozhodnutích obvykle konzervativnější než Evropský parlament. Konečné rozhodnutí navíc padne během českého předsednictví Evropské unii, které začne v červenci, a o to víc by nás mělo zajímat.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.