Výprava na ostrov alejí – den třetí: Dozvíte se, jak jsou na Rujáně zmapovány aleje, a jak je lze využít pro turistický ruch.
Foto a text: Jan Losenický
Navštivte fotoreportáž z prvního dne, kdy jsme na Rujánu přijížděli, nebo s námi pojďte navštívit například lovecký zámeček Granitz ve fotoreportáž z druhého dne
Po ranní rozcvičce jsme se znovu vydali do Centra přírodního dědictví, kde nás čekal druhý blok přednášek o ochraně alejí na Rujáně.
Geolog Markus Hentschel ze spolkového katastrálního úřadu nás seznámil s mapováním alejí na Rujáně. Základ jeho přednášky lze shrnout přibližně takto – chcete-li stromy chránit, musíte vědět, kde a v jakém stavu se nachází.
Až do roku 2014 pro mapování používali komerční systém ArcGIS, kvůli nákladům ale přešli na bezplatný software QGIS: http://www.qgis.org/en/site/, který si přizpůsobili pro svůj účel.
Stránky jejich projektu jsou dostupné na adrese: http://geoport.landkreis-vorpommern-ruegen.de.
V systému je zaznamenána každá alej na Rujáně. Jsou zde údaje o jejím druhovém složení, stáří stromů, ošetření apod. V ČR, ve spolupráci s Arnikou, začaly mapovat aleje Ostravská univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci.
O významu alejí pro turistické odvětví v Německu nám vykládal profesor Jurgen Peters.
Svůj příspěvek začal otázkou: „ proč vnímáme aleje jako krásné“?
„Máme v sobě genetické dispozice, které nám říkají, co je v krajině krásné a co není, které nám říkají, co je harmonie, pořádek a úplnost.“
„Aleje jsou zajímavé kvůli své rytmičnosti. Vytvářejí jednolitou rytmickou strukturu.“
Jednou ze stěžejních událostí ochrany alejí v Německu bylo vytvoření Německé alejové cesty. Vytvoření její koncepce trvalo deset let a byla vytvořena v roce 2000. Přes 2500 km alejí tak dnes propojuje významné kulturní památky od jihozápadu po severovýchod Německa.
Velký význam pro turistický ruch má v Německu cykloturistika.
Denně německý cykloturista průměrně utratí kolem 64 euro. Ročně jde o příjem ve výši 3,8 miliardy eur (údaj z roku 2010).
Snahou nejen na Rujáně je vést cyklostezky alejemi a ozvláštnit tak putování na kolech. Cyklotrasy jsou koncipovány podle požadavků cyklistů, můžete tak volit mezi trasou pro rodiny s dětmi nebo třeba náročnějším úsekem pro sportovní cyklistiku.
Fotografie s ukázkou elegantního řešení problému, jak zachovat starou kamenitou cestu a zároveň umožnit cyklistům bezpečný a pohodlný průjezd.
Blok přednášek zakončila Annette Gross z místního sdružení Insula Rugia, které se zabývá ochranou alejí a kulturního dědictví na Rujáně.
Ochrana alejí na Rujáně může na první pohled vypadat idylicky. Staré aleje jsou dosazovány, na vhodných místech se vysazují nové stromy.
I zde jsou ale stromy pod obrovským tlakem a jen díky boji místních lidí zůstaly zachovány pro další generace.
Tak zase někdy s Arnikou nebo i bez ní v alejích.
Na závěr ještě pár fotografií, které už nepotřebují komentář...