V posledním březnovém týdnu jsme se vrátili do krásné bosenské krajiny kolem návštěvnického centra Pecka. Na Balkáně se roky angažujeme v ochraně posledních divokých řek v Evropě, ohrožených neřízenou výstavbou malých vodních elektráren. Nyní za podpory programu Transition Ministerstva zahraničních věcí ČR pomáháme místním organizacím – Centru pro životní prostředí, Aarhuskému centru Sarajevo a Centru doktora Stjepana Bolkaje – dosáhnout vyhlášení nových chráněných území.
Bosna a Hercegovina je totiž zemí s jednou z největších měr biodiverzity v Evropě. At už jde o romantické rokle, krasové oblasti nebo právě řeky, poskytují útočiště více než 250 různým ekosystémům a biotopům včetně těch, ve kterých dosud žijí ohrožené či endemické druhy zvířat. Navzdory tomu chráněná území různého typu pokrývají jen asi tři procenta území Bosny a Hercegoviny, oproti evropskému průměru takřka třiceti procent. Právě to chceme změnit.
S partnery ze společného projektu „Klenoty přírody Bosny a Hercegoviny“ jsme během březnové cesty plánovali budoucí aktivity od biologických průzkumů po letní kemp na řeče Rzav. V pátek přímo v návštěvnickém centru Pecka také proběhl seminář s diskusí o místním - notně složitém - systému oficiálně chráněných území. Otevřela se také výstava velkoplošných snímků „našich” řek od Majdy Slámové. Ukazuje jak přímo divoké toky, tak okouzlující panoramata kopců v okolí, a vyloženě láká k výletům a objevování.
Na to jsme se vrhli hned druhý den. Spolu s asi dvaceti dalšími návštěvníky hlavně z řad ochránců životního prostředí jsme vyrazili na exkurzi k nedalekým pramenům Sany. Celkem zhruba 150kilometrová řeka zde na vícero místech doslova vytéká ze skály a slévá se do jednoho toku v zákrutech takřka nedotčeného údolí zarostlého nízkým lesem. Společně se nám jej a další zákoutí bosenské přírody snad podaří zachovat pro budoucí generace místních i další výletníky.
Na Balkáně působíme dlouhodobě a účastnili jsme se například úspěšného úsilí o zastavení výstavby patnácti přehrad na řece Neretvici. Byli jsme u zrodu široké občanské Koalice pro řeky. Vydali jsme také řadu analýz a návrhů na lepší ochranu životního prostředí i práv místních komunit a přispěli k tomu, aby se prameny Sany staly přírodní památkou. Navrhli jsme Deklaraci na ochranu řek západního Balkánu, již podepsaly desítky organizací, a dokonce ji přijaly parlamenty Bosny a Hercegoviny.