Metropolitní plán je připravovaný nový územní plán Prahy, který stanoví pravidla pro výstavbu na další desítky let a jediná možnost pro veřejnost ho ovlivnit je nyní. V celé Praze se budou měnit podmínky pro zástavbu, může se stát, že ve vašem okolí bude moci vzniknout vysoká či kapacitní stavba, která například podle platného územního plánu nemůže. Pokud se k takové změně nevyjádříte do 30. června 2022, s vysokou pravděpodobností už později nebudete moci.
Do 30. 6. je možno podat připomínky a námitky. Je velmi důležité, aby námitky podalo co nejvíce subjektů.
Připravili jsme pro vás návod jak na to!
Dále doporučujeme:
- Zúčastněte se veřejného projednání 23. 6. 2022. Proč? Magistrát musí uspokojivě odpovědět na všechny dotazy a nesmí jednání utnout, v případě neuspokojivých odpovědí může být průběh veřejného projednání důležitým důkazem pro budoucnost, připravte se, že jednání muže být dlouhé, svačiny a pevné nervy s sebou. Harmonogram veřejného projednání najdete zde.
- Požádejte si o vyhodnocení vlastních připomínek (dle ID či dle podaného subjektu) z roku 2018. Vzor najdete zde. Proč? To, jakým způsobem byly vaše připomínky magistrátem vyhodnoceny, pro vás může být důležitým zdrojem, jak odůvodnit vaše současné připomínky.
- Zkuste se dostat do spisu Metropolitního plánu na magistrátu (Škodův palác). Běžte v úřední hodiny na magistrát a požádejte o přístup do spisu plánu, např. o nahlédnutí do vyhodnocení vlastních připomínek. Neodcházejte, dokud vás do spisu nepustí, nebo dokud nedostanete od úředníků písemně, že vás do něj nepustí. Proč? Přístup magistrátu k veřejnosti v průběhu pořizování plánu může být klíčovým důkazem pro budoucnost. Jak na to? Můžete se inspirovat naší zkušeností ve videu.
Jak se snažíme ovlivnit podobu Metropolitního plánu v Arnice?
- V rámci expertní skupiny odbornic a odborníků napříč obory se podílíme na tvorbě kvalitních připomínek.
- Na základě naší iniciativy se uskutečnila pracovní prezentace týmu Petra Hlaváčka pro spolky o principech Metropolitního plánu. Záznam z této prezentace je ke shlédnutí zde.
- Iniciovali jsme také dva kulaté stoly se zástupci magistrátu na kterých jsme se s členy expertní skupiny dotkli z našeho pohledu nejproblematičtějších oblastí současného návrhu Metropolitního plánu.
-
Zahájili jsme také sérii dvou diskusních večerů na toto téma v Městské knihovně na Mariánském náměstí.
První večer s názvem Metropolitní plán: Jak můžeme ovlivnit budoucnost Prahy se konal 25.5. a zde můžete shlédnout kompletní záznam.
Druhý večer nás čeká 22.6. od 19 hodin v Malém sále Městské knihovny.
Pozvání přijali:
Petr Klápště – Ochrana klimatu a adaptace na změny klimatu v Metropolitním plánu,
Petra Humlíčková – Jak číst plán? Jak ho připomínkovat? Návod pro veřejnost,
Anna Vinklárková – Problematické okruhy a připomínky Arniky -
Ve čtvrtek 9.6. od 17:45 vás zveme do kavárny Zrno zrnko. Místní spolek Probuďme Nusle svolává akci, kterou pracovně nazýváme "Vše co jste chtěli vědět o Metropolitním plánu, ale báli jste ze zeptat nebo vám nikdo neodpověděl" s naší kolegyní architektkou Annou Vinklárkovou. Poradí vám jak se v Metropolitním plánu zorientovat, dá vám návod jak správně podat připomínky a bude připravena zodpovědět vaše dotazy. Vřele doporučujeme pro všechny kdo se chystají podávat připomínky nebo námitky. Více podrobností najdete v události na facebooku.
-
Přijměte také naše pozvání na Burzu připomínek k Metropolitnímu plánu na Mariánském náměstí ve dnech 20. - 22.6. denně od 16 do 20 hodin. Pojďme se vzájemně poradit a poučit, jestli regulativy Metropolitního plánu čteme dobře. Pojďme společně diskutovat o rizicích i přínosech Metropolitního plánu, sbírat podpisy k připomínkám, aby získaly váhu námitek. Společný brainstorming před druhým veřejným projednáním, které bude 23. června, je důležitý.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Úkolem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2022–2024. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.