Viník ekologické katastrofy na Bečvě zůstává i po 4 měsících neznámý, ale ministr životního prostředí Richard Brabec slíbil tvrdé tresty a náhradu škody. Vyplývá to z jeho odpovědi na náš otevřený dopis a výzvu Řeky bez jedů, kterou podepsalo přes 6500 lidí požadujících konkrétní změny v legislativě.
“Na Ministerstvu životního prostředí jsme proto zahájili práce na novele vodního zákona, kde zvýšíme maximální sankci ze současných pěti na padesát milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce nebo dokonce kraje,” píše v odpovědi na náš otevřený dopis ministr Brabec.
Ministr už v minulosti veřejně přislíbil zpřísnění monitoringu a nakládání s vysoce toxickými látkami včetně kyanidů nebo perfluorovaných látek (PFAS). Tento slib ve své odpovědi potvrzuje.“Už dříve jsem také oznámil, že legislativu dále chceme upravit v oblasti vypouštění a ohlašování látek znečišťovateli do toku, budeme jednat o snížení ohlašovacích prahů nebo rozšíření spektra sledovaných látek, aby byly znečišťovatelé pod větší, a to i veřejnou kontrolou,” odpovídá.
Aby k podobným haváriím, jako byla ta v září na řece Bečvě, už nedocházelo, je potřeba zlepšení trvalé kontroly úniků toxických látek z průmyslových podniků a jejich ohlašování do Integrovaného registru znečišťování.
“Ze své pozice mohu ovlivnit podobu legislativy a celkové nastavení systému ochrany vod tak, aby podobným haváriím v budoucnu docházelo co nejméně a pokud k nim přece jen dojde. aby byla organizace jejich zmáhání co nejrychlejší a nejefektivnější a aby potenciální viníci čelili výrazně citelnějším sankcím než dnes,” doplnil Brabec.
Plné znění odpovědi na otevřený dopis Arniky stahujte níže.
Budoucnost vidíme bez jedů!