Až na jednu výjimku obsadil provoz na zpracování uhlí v Chodově u Karlových Var - Vřesové první příčky ve všech žebříčcích relevantních pro kraj. Spolu s Elektrárnou Tisová z energetického koncernu ČEZ jsou též jedinými podniky Karlovarského kraje, které se umístily i v celorepublikových žebříčcích. Jedinou výjimkou, kde kombinát ve Vřesové předběhly jiné podniky, je žebříček pro souhrn látek s prokazatelně, pravděpodobně a potenciálně rakovinotvornými účinky. Na první příčce se zde umístila jáchymovská firma VJB Partner, výrobce plastových a kovových komponent pro elektrochemický průmysl. Tento podnik vypustil do ovzduší nejvíce tetrachlorethylenu, tedy látky zařazené Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny do skupiny 2A - pravděpodobně rakovinotvorné látky.
Pominout nelze však ani pozitivní změny oproti roku 2007, a to především v případě skleníkových plynů (3) a plynů způsobujících kyselé srážky (4). Výrazně poklesly zejména emise oxidů síry v důsledku intenzifikace technologie pro odsíření kouřových plynů. Z 11 300 t v roce 2007 klesly na 3 240 t v roce 2008. Sokolovská uhelná také v letošním roce neohlašovala žádné emise polétavého prachu, pro který je ohlašovací práh stanoven na 50 000 t/rok (menší množství se ohlašovat nemusí).
V žebříčcích pro rok 2008 se neobjevila firma Amati Denak z Kraslic, emise trichlorethylenu nahlášené v letošním roce do IRZ se dostaly pod mez ohlašování stanovenou pro trichlorethylen na 2000 kg/rok.
Integrovaný registr znečišťování spravuje Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím agentury CENIA. Každoročně na konci září zveřejňuje data za předchozí rok – 30. září 2009 tedy byly zveřejněny informace týkající se roku 2008. Údaje o jednotlivých látkách do IRZ ohlašují samy jednotlivé provozy na základě zákonem stanovených ohlašovacích prahů (nejedná se o překračování hygienických limitů). Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto při zpracování dat z IRZ soustředila na rakovinotvorné látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), mutagenní látky, skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, rtuť, formaldehyd, styren a dioxiny.
Do Integrovaného registru ohlásilo úniky a přenosy látek 26 provozoven, ve srovnání s minulým rokem stoupl počet ohlašujících pouze o 4 provozovny. Nejvíce látek bylo hlášeno v emisích do ovzduší (a to 16) a v přenosech odpady (10 případů), v únicích do vody bylo hlášeno 6 látek a v přenosech odpadními vodami 4. Nejčastěji ohlašovanou látkou v emisích do ovzduší byl amoniak (9x), oxidy dusíku a oxidy síry (5x). V přenosech odpady byl nejčastěji ohlašován celkový fosfor.
Kompletní žebříčky největších znečišťovatelů Karlovarského kraje pro rok 2008:
IRZ_Karlovarsky_2008.pdf 316.6 KB
Poznámky:
(1) Souhrnná tabulka zahrnuje látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) a látky klasifikované jako pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka.Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid. Látky klasifikované jako pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka: 1,2,3,4,5,6- hexychlorcyklohexan (HCH), 1,2-dichlorethan (DCE), dichlordifenyltrichlorethan (DDT), dichlormethan (DCM), ethylbenzen, heptachlor, hexachlorbenzen (HCB), chloralkany (C10-13), chlordan, chlordecon, lindan, mirex, naftalen, nikl, olovo, polychlorované bifenyly (PCB), rtuť, styren, tetrachlorethylen, tetrachlormethan (TCM), toxafen, trichlorethylen a trichlormethan.
(2) V roce 2008 vypustila Sokolovská uhelná-zpracovatelská část do vod 1030 kg arzenu, 30 kg niklu a do ovzduší 342 kg rtuti. V roce 2007 uniklo do vody 788 kg arzenu a 32 kg niklu a do ovzduší 337 kg rtuti.
(3) Mezi plyny způsobující skleníkové plyny patří oxid uhličitý (CO2), methan a oxid dusný N2O.
(4) Mezi plyny způsobující kyselé srážky patří amoniak, oxidy dusíku, oxidy síry, fluorovodík a chlorovodík.