Nově se v žebříčcích objevuje provoz Grena z Veselí nad Lužnicí, výrobce dřevotřískových a laminovaných desek, která se umístila na prvním místě žebříčku pro rakovinotvorné látky (3) a mutagenní látky (4). V žebříčcích figuruje kvůli emisím formaldehydu (5), látky klasifikované Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny jako prokázaný karcinogen. Druhým nováčkem je firma BENTEX-Plast z Borovan, výrobce plastových výrobků, která do ovzduší vypustila nejvíce styrenu (6), jež patří mezi látky potenciálně rakovinotvorné.
Pomyslným vítězem žebříčku pro pravděpodobně karcinogenní látky se stala kvůli emisím tetrachlorethylenu (7) společnost Papírny Větřní. „Emise z této provozovny však ve srovnání s rokem 2007 poklesly o 1,3 tuny,“ komentovala výsledek Mgr. Kateřina Hryzáková ze sdružení Arnika.
Největšími zdroji skleníkových plynů (8) a plynů způsobujících kyselé deště (9) byly v Jihočeském kraji teplárny - Teplárna České Budějovice, AES Bohemia a Teplárna Strakonice. Nejvíce reprotoxických látek (10) vypustila do ovzduší Teplárna Tábor. Emise skleníkových plynů zůstaly v porovnání s rokem 2007 téměř stejné. Největší množství oxidu uhličitého vypustila do ovzduší již zmiňovaná Teplárna České Budějovice. Z té do ovzduší uniklo i největší množství rtuti a jejích sloučenin (11). Firma AES Bohemia - výrobce elektřiny a tepla - vypustila do ovzduší nejvíce oxidů síry a oxidů dusíku, tedy plynů způsobujících kyselé deště.
Jihočeský kraj patří z pohledu údajů z Integrovaného registru znečišťování k těm méně znečištěným v republice. Přesto se dvě firmy z tohoto kraje „probojovaly“ i do celorepublikových žebříčků zpracovaných Arnikou: byla to Jaderná elektrárna Temelín (3. pořadí v žebříčku pro látky poškozující ozónovou vrstvu) a BENTEX-Plast (10. místo mezi provozy vypouštějícími styren).
Integrovaný registr znečišťování spravuje Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím agentury CENIA. Údaje o jednotlivých látkách do něj ohlašují samy jednotlivé provozy na základě zákonem stanovených ohlašovacích prahů (nejedná se o překračování hygienických limitů). Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto při zpracování dat z IRZ soustředila na rakovinotvorné látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), mutagenní látky, skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, rtuť, formaldehyd, styren a dioxiny.
Do Integrovaného registru ohlásilo úniky a přenosy látek 78 provozoven z Jihočeského kraje, ve srovnání s minulým rokem stoupl počet ohlašujících pouze o 2 provozovny. Nejvíce látek bylo hlášeno v emisích do ovzduší (14) a v přenosech odpady (13), v únicích do vody byly hlášené pouze 3 látky a v přenosech odpadními vodami 4. Nejčastěji ohlašovanou látkou byl amoniak v emisích do ovzduší v 37 případech a zinek a jeho sloučeniny v přenosech odpady v 10 hlášeních.
Kompletní žebříčky znečišťovatelů Jihočeského kraje pro rok 2008 jsou k dispozici zde:
Poznámky:
(1) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid. Látky klasifikované jako pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka: 1,2,3,4,5,6- hexychlorcyklohexan (HCH), 1,2-dichlorethan (DCE), dichlordifenyltrichlorethan (DDT), dichlormethan (DCM), ethylbenzen, heptachlor, hexachlorbenzen (HCB), chloralkany (C10-13), chlordan, chlordecon, lindan, mirex, naftalen, nikl, olovo, polychlorované bifenyly (PCB), rtuť, styren, tetrachlorethylen, tetrachlormethan (TCM), toxafen, trichlorethylen a trichlormethan.
(2) Integrovaný registr znečišťování (IRZ) provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím České informační agentury životního prostředí CENIA. Lze ho nalézt na adrese www.irz.cz. Údaje o únicích vybraných chemických látek hlásí do registru samy jednotlivé podniky, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Arnika pak údaje pouze analyzuje a sestavuje z nich přehledné žebříčky znečišťovatelů, které z registru nelze jednoduše vyčíst. Přítomnost v těchto žebříčcích a jejich zveřejňování mnohdy motivují podniky k eliminaci emisí škodlivých látek a k zavedení technologií, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí.
(3) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid.
(4) Látky označené jako mutagenní v jejich charakteristikách zveřejněných na oficiálních stránkách IRZ. Konkrétně se jedná o alachlor, anthracen, 1,,2-dichlorethan, diuron, ethylenoxid, fenoly, formaldehyd, mirex, polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), trifluralin, trichlorethylen a vinylchlorid
(5) Formaldehyd zařadila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) celkem nedávno mezi prokazatelně karcinogenní látky pro člověka. Je to rovněž látka mutagenní, vyvolává alergie a poškozuje horní cesty dýchací, dráždí oči. Více informací o této látce najdete zde: arnika.org/toxickelatky/formaldehyd
(6) Styren se používá hlavně v laminátovnách, odkud také dochází nejčastěji k jeho únikům. Styren je látka podezřelá z karcinogenních účinků a rovněž je klasifikována jako nebezpečná pro rozmnožování, tedy reprotoxická. Více informací o této látce zde: arnika.org/toxickelatky/styren
(7) Tetrachlorethylen se používá jako rozpouštědlo v chemických čistírnách a ve strojírenství. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) ho řadí mezi látky pravděpodobně karcinogenní pro člověka (kategorie 2A). Více informací o něm najdete na stránce arnika.org/toxickelatky/tetrachlorethylen-perchlor
(8) Mezi plyny způsobující skleníkové plyny patří oxid uhličitý (CO2), methan a oxid dusný N2O.
(9) Mezi plyny způsobující kyselé srážky patří amoniak, oxidy dusíku, oxidy síry, fluorovodík a chlorovodík
(10) Mezi reprotoxické látky, tedy látky poškozující rozmnožování jsme zařadili látky: 1,2,3,4,5,6-hexychlorcyklohexan (HCH), arsen, benzen, benzo(g,h,i)perylen, dichlordifenyltrichlor-ethan (DDT), di-(2-ethyl hexyl) ftalát (DEHP), diuron, ethylenoxid, fluoranthen, hexachlorbenzen (HCB), chlordecon, chrom, kadmium, mirex, nonylfenol a nonylfenolethoxyláty, organické sloučeniny cínu, oxid uhelnatý, pentachlorbenzen, polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), polychlorované bifenyly (PCB), polychlorované dioxiny + furany (PCDD/F), rtuť, simazin, toluen, toxafen, tributylcín a jeho sloučeniny, trifenylcín a sloučeniny a xyleny.
(11) Rtuť je velmi toxický těžký kov, jehož vlivem dochází ke zničení či porušení struktury bílkovin v buňkách. Organické sloučeniny rtuti mají mimořádně velkou schopnost hromadit se v organismech a přenášet se dále potravním řetězcem. Jejich dlouhodobé působení může způsobit například také poruchy reprodukce a obecně poškození nervové soustavy, dimethylrtuť je navíc možným karcinogenem. Více zde: arnika.org/toxickelatky/rtut